Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 31 maja. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
07/01/2019 - 10:45

Krynica-Zdrój: Prawosławni i grekokatolicy świętują Boże Narodzenie

Prawosławni i grekokatolicy 7 stycznia świętują Boże Narodzenie. Wczoraj zasiedli do wigilijnego stołu. W cerkwi prawosławnej pw. św. Włodzimierza pasterkę celebrował o. Piotr Pupczyk, proboszcz parafii.

Gdy katolicy świętowali Trzech Króli (6 stycznia), prawosławni, grekokatolicy i staroobrzędowcy wieczorem zasiedli do wigilijnego stołu.

Święta Bożego Narodzenia rozpoczęło wieczorne nabożeństwo, pasterka oraz czuwanie w świątyni.

- "Wieczorne nabożeństwo wprowadza nas w nastrój Bożego Narodzenia. Wcześniej w rodzinach spożyliśmy przygotowane przez nasze gospodynie strawy, których według tradycji powinno byś dwanaście.  Następnie po tej wieczerzy wierni przychodzą do świątyni, aby w modlitewny sposób podziękować i powitać narodzonego Chrystusa" - mówi ks. Piotr Pupczyk, proboszcz parafii pw. świętego Włodzimierza w Krynicy-Zdroju - "Życzę wszystkim radosnych świąt. Aby Chrystus, który narodził się niósł pokój na świecie, dużo nadziei  i napawał optymizmem na lepsze jutro".

Boże Narodzenie wschodnich chrześcijan poprzedza czterdziestodniowy post, bardzo ściśle przestrzegany, zwłaszcza przez ostatnie dni przed wigilią. Wierni mówią na nią m.in. „nawieczerie” lub „soczelnik”.

Ta druga nazwa pochodzi od "socziwa", czyli gotowanej pszenicy polewanej miodem (według innych źródeł - soczystej kaszy), która była poprzednikiem współczesnej kutii, zawsze obecnej na wigilijnym stole.


(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu