Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
17/01/2019 - 07:30

Krynica:Starsi Panowie Dwaj robili karierę w „radiu z lufcikiem”

Monika Makowska-Wasowska i Grzegorz Wasowski zaprosili (16 stycznia) do Krynicy-Zdroju wielbicieli Kabaretu Starszych Panów. Na spotkaniu opowiadali o jego twórcach: Jeremim Przyborze i Jerzym Wasowskim, a także telewizji lat 50,60 XX wieku czyli „radiu z lufcikiem”.

Kabaret Starszych Panów stworzył duet: Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora. Poznali się w Polskim Radiu, współpracowali z nim  na stałe, angażując się w działalność kabaretową, teatralną i telewizyjną.

Dzięki kabaretowi uznani zostali za twórców telewizyjnej rozrywki dzięki. Odcinki emitowane były od 16 października 1958 roku do 22 lipca 1966 roku w Telewizji Polskiej nazwanej przez Stefana Wiecheckiego „radiem z lufcikiem”. Tutaj, robili karierę, bo gdy pojawiali się na antenie, pustoszały ulice...

Ukazywał się również na antenie polskiego radia, jako słuchowisko przetwarzające telewizyjną fabułę z tą samą obsadą. Programy nadawano na żywo na antenie telewizyjnej, z wykorzystaniem jako playback  piosenek zarejestrowanych wcześniej.

Z kabaretem związani byli min: Irena Kwiatkowska, Kalina Jędrusik, Wiesław Gołas, Mieczysław Czechowicz, Wiesław Michnikowski, Jarema Stępowski.

- W Kabarecie była wspaniała obsada, piosenki i teksty pisane dla konkretnych aktorów, a wszystko tak niesamowicie ze sobą zgrane. – opowiada Grzegorz Wasowski - Później nie przypominam sobie tak wspaniałych maszynerii kabaretowych,

Jerzy Wasowski skomponował ponad 700 popularnych piosenek (Nie odchodź, Wesołe jest życie staruszka, Addio pomidory, Bo we mnie jest seks, Kaziu, zakochaj się, Przeklnę cię), niemal setkę dla dzieci, 150 ilustracji muzycznych do słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych, filmów animowanych i fabularnych, sztuk teatralnych. Komponował również piosenki estradowe, komedie muzyczne (Stokrotki ogrodnika Barnaby 1965, Gołoledź 1973.

Syn Jerzego, Grzegorz Wasowski jest dziennikarzem muzycznym, satyrykiem i aktorem. Był związany z radiową Trójką. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku współtworzył audycje satyryczną Nie tylko dla orłów.

Znawca muzyki rozrywkowej prowadził Listę przebojów dla oldboyów, wspólnie z Wojciechem Mannem audycję Tanie Granie, występował w programach satyrycznych. Współtworzył internetowe radio Wnet (2009-2019

Monika Wasowska z wykształcenia filolog rosyjski, jest  dziennikarką, specjalistą PR, przez wiele lat związana z radiową Trójką.

Małżonkowie niestrudzenie dbają o spuściznę Jerzego Wasowskiego, doprowadzają do ukazywania się CD, DVD oraz książek i nut z jego twórczością. Wspólnie przeszukują archiwa, odgrzebują roczniki starych pism i programów telewizyjnych.

Odnaleźli scenariusze programów radiowych i wszystko zamieścili w książce "Starsi Panowie Dwaj. Kompendium niewiedzy", która obejmuje twórczość z lat 1948-1981.- Kabaret jest wizytówką działalności Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.-podkreśla Monika Wasowska.-Starsi Panowie Dwaj mają swoją biografię, nieautoryzowaną. Jako autorzy należymy do kręgu osób nieźle poinformowanych.

Autorzy mają poczucie, że do szeregu dokumentów i nagrań nie udało im się dotrzeć. - Naszym marzeniem jest, aby ludzie mieli dostęp także do innych utworów Starszych Panów. Nie tylko z Kabaretu, ale też bajek, spektakli Kabaretu Niedużego, różnych muzykałów - puentuje Grzegorz Wasowski.

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu