Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
31/07/2020 - 23:00

Krynickie ślady Prymasa Tysiąclecia.Co kard.Wyszyńskiego łączyło z uzdrowiskiem?

Biblioteka Publiczna w Krynicy-Zdroju zaprasza do obejrzenia wystawy „Krynickie ślady Prymasa Tysiąclecia”. Ekspozycja prezentowana przy kościele Parafii Zdrojowej, ul. Kościelna 2, zbiega się z oficjalnym nadaniem pobliskiemu rondu imienia ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Na podstawie materiałów źródłowych ustalono, że Prymas Tysiąclecia, ks. kardynał Stefan Wyszyński w latach 1951-1978 dziesięciokrotnie przyjeżdżał pod Górę Parkową. W sumie w uzdrowisku spędził pół roku. Mieszkał w Domu Sióstr Zgromadzenia św. Elżbiety przy ul. Pułaskiego.

Szczególnie ważnym dla ks. Stefana Wyszyńskiego miejscem była willa „Ostoja”, przekazana mu w dzierżawę i użytkowanie przez rodzinę Marii Okońskiej, a prowadzona jako dom wypoczynkowo-rekolekcyjny dla młodzieży.

Długoletnią jego kierowniczką  była Róża Siemieńska, która dzięki wsparciu Prymasa Tysiąclecia, mimo przeciwdziałania ze strony miejscowych władz, przeprowadziła remont i rozbudowała pensjonat. Do dzisiaj funkcjonuje on jako Ośrodek Wychowawczo-Formacyjny im. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Przyjazdy ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego zachowywano w tajemnicy, ze względu na inwigilację, prowadzoną przez służby bezpieczeństwa. Nieoficjalne pobyty Prymasa Tysiąclecia w Krynicy-Zdroju związane były z jego wypoczynkiem i kuracją.

Nie uczestniczył w oficjalnych uroczystościach, nie odprawiał też mszy świętych. Wędrował do figury Matki Bożej, modlił się i ważne sprawy powierzał opiece Królowej Krynickich Zdrojów.

Ale pod Górą Parkową nie tylko wypoczywał, lecz zajmował się ważnymi sprawami Kościoła w Polsce i przyjmował licznych gości, zarówno duchownych, wśród których był kardynał Karol Wojtyła, jak i świeckich, m.in. Jerzego Turowicza i Jerzego Zawieyskiego.


Wystawę uzupełnia kalendarium z życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wcześniej ekspozycja „Krynickie ślady Prymasa Tysiąclecia” prezentowana była w 2016 roku, stanowiąc część cyklu wydarzeń związanych z 1050. rocznicą Chrztu Polski, 50. rocznicą obchodów Milenijnych oraz 35. rocznicą śmierci prymasa. 

 (MK) fot. aut, na podst. wystawy „Krynickie ślady Prymasa Tysiąclecia”. Zdjęcia pochodzą m.in. ze zbiorów prywatnych kryniczan.







Dziękujemy za przesłanie błędu