Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
10/01/2017 - 17:05

Krynickie Stowarzyszenie Przyjaciół z Bad Sooden-Allendorf z nagrodą „Polonia Minor”

Krynickie Stowarzyszenie Przyjaciół z Bad Sooden-Allendorf - miasta partnerskiego Krynicy Zdroju, działa aktywnie już od 6 lat. W tym roku, znalazło się w gronie czterech organizacji pozarządowych działających na terenie Województwa Małopolskiego, które zostały uhonorowane za swą działalność na rzecz współpracy polsko-niemieckiej i otrzymało nagrodę „Polonia Minor”.

W ramach tej współpracy realizujemy  różne projekty zarówno z młodzieżą jak i z dorosłymi. Jednym z celów tegorocznej II edycji projektu „Nasz Region-Nasza Kultura” będzie promocja lokalnych tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych podczas pobytu gości z Niemiec w Krynicy-Zdroju w dniach 27.12.16-02.01.2017 r.

Będzie to także kontynuacja projektu „Nasz Region - Nasza Kultura”  którego realizacja w 2015 miała miejsce w Bad Sooden-Allendorf a jego głównym założeniem było: prezentacja dziedzictwa kulturowego Małopolski w szczególności Sądecczyzny i gminy Krynicy-Zdroju w tym: promocja wyrobów regionalnych, koncert młodych talentów oraz zespołu łemkowskiego.

Program projektu koncentruje się wokół 3 dni:

27.12.2016 - przyjazd gości z Bad Sooden-Allendorf i spotkanie integracyjne.

28.12.2016 – w pierwszym dniu pobytu wyjazd do Czyrnej, gdzie w Domu Polsko-Słowackim będzie miała miejsce promocja tradycji bożonarodzeniowych wraz z degustacją wybranych potraw przygotowanych przez gospodynie wiejskie z sołectw gminy Krynicy-Zdroju. Podczas spotkania, dzieci i młodzież zaprezentują ozdoby świąteczne wykonane zgodnie z lokalną, ludową tradycją przekazaną przez starsze pokolenie. Następnym punktem spotkania będzie wspólneśpiewanie kolęd,  wykonywanie ozdób a na zakończenie występ dzieci  z jasełkowym widowiskiem.

29.12.2016. - w drugim dniu,wieczorem w Kościele Zdrojowym w Krynicy- Zdroju odbędzie się Koncert Świąteczny. Kolędy i pastorałki usłyszymy w wykonaniu uczniów i absolwentów Szkoły Muzycznej pod opieką p. Małgorzaty Miecznikowskiej-Gurgul.

30.12.2016. – w trzecim dniu; wyjazd do Nowego Sącza, zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego m.in. wystawy prezentującej obrzędy bożonarodzeniowe, następnie po południu kulig szlakiem Konfederatów Barskich (połączony z prelekcją na temat Konfederatów Barskich):  – Muszynka – Tylicz.

Pozostałe dni pobytu gości z Niemiec w Krynicy-Zdroju (do 02.01.2017) wypełnione będą  różnymi imprezami realizowanymi poza projektem.

Efektem zamierzonych działań będzie utrwalenie współpracy pomiędzy Krynicą-Zdrój a Bad Sooden-Allendorf a także przybliżenie historii tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych jak również  ich upowszechnianie i podtrzymywanie.

  Serdecznie zapraszamy.  Izabela Micek, Prezes Krynickiego Stowarzyszenia Przyjaciół z Bad Sooden-Allendorf.
 

PROJEKT REALIZOWANY PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGODziękujemy za przesłanie błędu