Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
22/06/2020 - 12:40

Ks. Jan Macha: to jest mój ostatni list. Za cztery godziny wyrok będzie wykonany

- Ze spokojem i odwagą, niemal nagi, położył głowę na szafocie „czerwonej wdowy”, bo tak katowiczanie nazywali narzędzie śmierci z więzienia przy ul. Mikołowskiej. Gilotyna pracowała wtedy bez przerwy – pisze Grzegorz K. Szczecina. Kto by pomyślał, że kilkadziesiąt lat później kapłan zostanie ogłoszony błogosławionym...

To jest mój ostatni list. Za cztery godziny wyrok będzie wykonany. Kiedy więc ten list będziecie czytać, mnie nie będzie już między żyjącymi (…) Przebaczcie mi wszystko! Pogrzebu mieć nie mogę, ale urządźcie mi na cmentarzu cichy zakątek, żeby od czasu do czasu ktoś o mnie wspomniał i zmówił za mnie ,,Ojcze nasz”.

Umieram z czystym sumieniem. Żyłem krótko, lecz uważam, że swój cel osiągnąłem. Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze. Bez jednego drzewa las lasem zostanie. Bez jednej jaskółki wiosna też zawita, a bez jednego człowieka świat się nie zawali (…)

- Powyższe słowa były ostatnimi jakie w liście pożegnalnym do rodziny skierował Sługa Boży ks. Jan Macha. Nim został zgilotynowany przez gestapowców, wyspowiadał się, odmówił brewiarz i przekazał kapelanowi ostatnie dyspozycje – pisze Grzegorz K. Szczecina.

Jak rozpoczął się proces kapłana? Dlaczego był prześladowany? Kiedy odbędzie się jego beatyfikacja? Przeczytaj artykuł Grzegorza K. Szczeciny, który dostępny jest w czerwcowym wydaniu miesięcznika "Sądeczanin". Aby go kupić wystarczy wpłacić 5 zł na nasze konto (numer konta 10 1020 3453 0000 8402 0274 0355), w opisie przelewu podając imię, nazwisko i adres, pod który przesyłka ma zostać dostarczona. 

Czytaj też: Nareszcie! E-wydanie miesięcznika "Sądeczanin" już w sprzedaży

Od niedawna miesięcznik jest dostępny w zupełnie nowej odsłonie. Teraz to nie tylko zapach papierowej gazety prosto z drukarni i coś więcej niż wysyłka miesięcznika prosto do waszych domów. Nadchodzi nowy wymiar "Sądeczanina", a wraz z nim e-wydanie, które możecie nabyć klikając w ten link.

Na terenie Nowego Sącza pismo kupisz także stacjonarnie - w księgarni Alfabet, księgarni – antykwariacie Bestseller, w sklepie Intermarche przy ul. Nawojowskiej w Centrum Handlowym Europa II, w sklepie MAKS, w kiosku Rynek 26 oraz na Wólkach w sklepie Danek i MUSICBAN.

[email protected], fot. ks. Jan MachaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)