Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
25/10/2014 - 16:21

Ks. Józef Kurzeja z Zasadnego – album i wystawa o Słudze Bożym

W Zasadnem w powiecie limanowskim odbyło się otwarcie wystawy i promocja albumu - poświęconych pamięci nieżyjącego już ks. Józefa Kurzei - pochodzącego z Zasadnego, twórcy parafii w Mistrzejowicach w Nowej Hucie, w której był duszpasterzem i budowniczym kościoła.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kaplicy w Zasadnem, której przewodniczył ks. Jan Betlej - proboszcz kamienickiej parafii. W dalszej części uroczystości odbyło się odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowych tablic, otwarcie wystawy oraz promocja albumu - poświęconych pamięci ks. Józefa Kurzei.

Wśród licznie przybyłych gości i mieszkańców gminy obecna była również grupa pielgrzymów z parafii w Mistrzejowicach, w której duszpasterzem i budowniczym kościoła był ks. Józef Kurzeja.

KS. JÓZEF KURZEJA (1937-1976) - pochodził z Zasadnego. Twórca pa¬rafii w Mistrzejowicach w Nowej Hucie, charyzmatyczny duchowny, dzięki któremu wiele osób, które spotkały go na swojej drodze, umocniło wiarę lub zostało nawróconych.

Budowniczy kościoła w Mistrzejowicach, którego budowę rozpoczął w 1970 r. od postawienia w nocy 29 sierpnia baraku pomalowanego na zielono, nazwanego Zieloną Budką. Za patrona przyszłej parafii wybrał św. Maksymiliana Marię Kolbego, wówczas jeszcze sługę bożego.

Działalność ks. Józefa Kurzei od początku wspierał jego arcybiskup, ks. kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież i święty Jan Paweł II, który również ks. Józefa Kurzeję podziwiał i stawiał go za wzór. Przyjaźnią obdarzał go starszy o 27 lat kanclerz kurii krakowskiej ks. Mikołaj Kuczkowski i zgodnie z daną mu obietnicą, ks. Kurzeja dokończył budowę kościoła oraz został proboszczem nowej parafii.

Rodzina świętego Józefa Bilczewskiego z Wilamowic traktowała ks. Kurzeję jak członka rodziny. Napisał do niego osobiście, poruszony po przeczytaniu albumu „Niezwykła historia powstania kościoła w Nowej Hucie – Mistrzejowicach” prymas Stefan Wyszyński.

Liczne świadectwa osób duchownych i świeckich mówią o jego świętości, a krótkie, bardzo intensywne życie, zwłaszcza w latach 70., kiedy rozpoczął działalność duszpaster¬ską w Mistrzejowicach, jest świadectwem heroizmu i męczeństwa.

Był jednym z księży, którzy zostali poddani przez reżim komunistyczny systematycznym prześladowaniom. Doprowadziły one do śmierci ks. Józefa Kurzei w wieku 39 lat.

Ale i po śmierci życie tego skromnego księdza miało wpływ na tysiące ludzi. W konsekracji kościoła w Mistrzejowicach wzięło udział około 400 tys. osób. W latach 80. w kościele w Mistrzejowicach znalazła podporę Solidarność. Tu działał ks. Kazimierz Jancarz i tu przyjeżdżał z posługą zaprzyjaźniony z nim bł. Jerzy Popiełuszko.

Ks. Józef Kurzeja jest ucieleśnieniem wybitnego kapłana i niedoścignionym wzorem dobrego człowieka, który całe swoje życie duchowe i materialne poświęca innym. W 2005 rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożego ks. Józefa Kurzei.

(opr. jg) źródło i fot.: UG Kamienica
 


Dziękujemy za przesłanie błędu