Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
28/05/2016 - 19:30

Ksiądz Kaniuk laureatem Nagrody im. Mariana Korneckiego

Ksiądz Władysław Kaniuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Opieki Matki Boskiej w Hańczowej, gm. Uście gorlickie, został laureatem tegorocznej edycji Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego. Jest ona przyznawana od 2003 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski.

Ponadto wyróżniono trzy osoby: Barbarę Łepkowską oraz Katarzynę Zarzycką, realizujące projekt edukacyjny „Sztuka na kółkach”, oraz księdza Tadeusza Jarzębaka, proboszcza parafii rzymskokatolickiej pw. św. Bartłomieja w Łapanowie. W tym roku gala wręczenia nagrody towarzyszy XVIII edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Ks. Władysław Kaniuk, oprócz specjalnej statuetki otrzymał także czek o wysokości 15 tys. zł. Kapituła nagrody doceniła przede wszystkim to, że ksiądz Kaniuk przez 20 lat zarządzał i opiekował się pięcioma świątyniami oraz filialną cerkwią w Kwiatoniu. Z jego inicjatywy w cerkwi pw. Opieki Matki Bożej w Hańczowej (datowanej na 1644 rok) wyremontowano dachu, a także przeprowadzono liczne prace konserwacyjne wnętrza (m.in. bardzo zniszczonej polichromii świątyni autorstwa braci Bogdańskich, stropu nawy głównej z przedstawieniem sceny Święta Przemienienia Pańskiego czy prezbiterium). To nie wszystko – staraniem księdza proboszcza konserwacji poddano też XVIII-wieczny ikonostas, któremu przywrócono pierwotny wygląd. Jednocześnie prowadzono prace remontowo-budowlane – np. zrekonstruowano bramkę wejściową z 1811 roku oraz zamontowano kraty antywłamaniowe przy drzwiach zewnętrznych. Zamontowano też nowoczesny system antywłamaniowy oraz sygnalizacji pożaru.

Warto dodać, że cerkiew prawosławna Opieki Matki Bożej w Hańczowej w sezonie tętni życiem. Co roku ksiądz Władysław Kaniuk, we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną, od maja do października zatrudnia w cerkwi przewodnika. Ponadto zarówno w cerkwi w Hańczowej, jak również w Wysowej-Zdroju i Blechnarce, są organizowane cykliczne spotkania z młodzieżą czy kuracjuszami przebywającymi w okolicznych sanatoriach, pensjonatach. Dodatkowo w wakacje, przy wsparciu Diecezjalnego Ośrodka Kultury Elpis z Gorlic, odbywają się tam koncerty muzyki cerkiewnej, które cieszą się sporą popularnością.

***

Patronem nagrody jest Marian Kornecki (1924 - 2001) – historyk sztuki i uczony bez reszty oddany ratowaniu polskiego dziedzictwa kulturowego, wybitny znawca architektury drewnianej, niestrudzony inwentaryzator zabytków.

Źródło: Biuro Prasowe UMWMDziękujemy za przesłanie błędu