Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
08/02/2020 - 02:40

Kto wie najwięcej o historii Niskowej, będzie ją współtworzył

W gościnnych progach szkoły podstawowej w Niskowej odbyło się spotkanie z doktorem Sławomirem Wróblewskim, przygotowującym książkę poświęconą historii wsi. Przybyło na nie grono mieszkańców, zainteresowanych przeszłością miejscowości i powstającą publikacją.

Wśród gości nie brakło m.in. księdza proboszcza Krzysztofa Prokopa, a także pochodzącego z Niskowej prezesa SKT „Sądeczanin” Zygmunta Berdychowskiego, sołtysa wsi Henryka Kuliga, Radnego gminy Chełmiec, Sylwestra Zarycznego, byłej sołtys i autorki kroniki wsi Marii Szabli.

Drektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Niskowej Małgorzata Ryś oraz prezes prowadzącego szkołę Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Niskowa Andrzej Gołąb byli gospodarzami spotkania. W spotkaniu brali udział także Ryszard Fryc - znany przedsiębiorca rodem z Niskowej, który również prowadzi archiwizację pamiątek historycznych (jest z resztą spokrewniony ze śp. Marianem Frycem - utalentowanym muzykiem z Niskowej), a przede wszystkim wspiera działalność kulturalną wsi.

Autor przygotowywanej pracy przybliżył dotychczasowe wyniki swoich badań i przedstawił zarys treści publikacji. Ma ona mieć charakter naukowy i prezentować dzieje Niskowej i Szymanowic – dwóch niegdyś odrębnych wsi, dziś stanowiących jedną miejscowość, Niskową. Autor zwrócił uwagę na najciekawsze wątki z ich historycznej przeszłości, jak np. zagadki związane z powstaniem wsi w odległych wiekach, walka chłopów z wyzyskiem pańszczyźnianym w XVII w., czy historia kopalni węgla brunatnego istniejącej w Niskowej od drugiej połowy XIX w. po drugą wojnę światową.

Zaprezentowane zostały stare fotografie, mapy i archiwalne akta. Dr Sławomir Wróblewski oraz prezes Zygmunt Berdychowski – który jest właściwym inicjatorem napisania historii wsi – zwrócili się do mieszkańców z prośbą o pomoc w sfinalizowaniu książki, o podzielenie się historiami swoich rodzin, udostępnienie archiwalnych zdjęć i starych dokumentów. Po wstępnym wystąpieniu autora wywiązała się żywa dyskusja. Sam Wróblewski to laureat Nagrody im. ks. prof. B. Kumora za dzieło pod nazwą "Rycerstwo Ziemi Sądeckiej w Średniowieczu".

Mieszkańcy zadawali pytania i sami dodawali wiele cennych informacji o dziejach swojej miejscowości. Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej i swobodnej atmosferze. Nie brakło żartów i
osobistych wspomnień. Na koniec Pani dyrektor Małgorzata Ryś i prezes Andrzej Gołąb oraz troje reprezentantów społeczności uczniowskiej złożyło podziękowania i podarowało symboliczny upominek Zygmuntowi Berdychowskiemu, za podarowane niskowskiej szkole komputery i krzesła.

Dla przybyłych czekała miła niespodzianka od pana Ryszarda Fryca w postaci butelek wytrawnego wina własnej produkcji z winnicy Fritz, która znajduje się na południowym stoku Paściej Góry, skąd też roztacza się piękny widok na Niskową.

(DS)







Dziękujemy za przesłanie błędu