Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
22/05/2020 - 17:00

Kyczera,Festiwal Kiepury czy będą? Organizatorzy krajowych festiwali piszą list

XXII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Świat pod Kyczerą i 54. Festiwal im. Jana Kiepury, to dwa z większych letnich, wydarzeń kulturalnych, odbywających się w Krynicy. Jak będzie w tym roku, czy z powodu koronawirusa się odbędą i w jakiej formule? Tymczasem organizatorzy innych krajowych festiwali piszą list do premiera i ministra kultury.

W Krynicy-Zdroju jednymi ze stałych, większych, letnich wydarzeń kulturalnych są: Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Świat pod Kyczerą, organizowany na początku sezonu wakacyjnego oraz sierpniowy Festiwal im. Jana Kiepury. W tym roku wiadomo już, że to pierwsze wydarzenie kulturalne z powodu pandemii koronawirusa nie odbędzie się w zaplanowanym terminie, a mianowicie na przełomie czerwca i lipca.

„Świat pod Kyczerą” jest festiwalem organizowanym przez młodych Łemków z Legnicy przy współpracy z kilkunastoma instytucjami w kraju i zagranicą. Składa się z dwóch zasadniczych części: małopolskiej i dolnośląskiej.

Dla pierwszej głównym ośrodkiem festiwalowym jest Krynica, a miejscem prezentacji scena na deptaku. Uczestnicy festiwalu odwiedzają także zamieszkałem przez Łemków i Polaków wioski w Beskidzie Niskim i Sądeckim. Co dwa lata, na jeden dzień festiwal przenosi się graniczącego z Muszynką Kurova na Słowacji. Druga jego cześć odbywa się na Dolnym Śląsku. 

Natomiast 54. Festiwal im. Jana Kiepury zaplanowany został w tym roku na dni od 8 do 15 sierpnia. Jednak to organizowane od ponad pięćdziesięciu lat święto muzyki nie odbędzie się. Tegoroczna edycja została przeniesiona na 2021 rok.

Jednak najprawdopodobniej w sierpniu, gdy miał się odbyć festiwal, zaprezentowane zostaną w Krynicy archiwalne, użyczone od Telewizji Polskiej retransmisje z poprzednich lat.  Oczywiście wszystko uzależnione zostanie od sytuacji epidemiologicznej. 

Tymczasem, w obliczu utrzymującej się niepewności organizacyjnej i ekonomicznej spowodowanej pandemią COVID-19, przedstawiciele polskich festiwali, reprezentujący wszystkie dziedziny sztuk i różne modele organizacyjne piszą list do premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremierów: Jadwigi Emilewicz i Piotra Glińskiego.

Jak tłumaczą w nim  jego inicjatorzy, festiwale stymulują społeczną kreatywność i mają znaczący wpływ na rozwój miast oraz regionów, dlatego powinny zostać objęte strategiczną troską polskiego rządu.

Organizatorzy wydarzeń zwracają uwagę na brak festiwali w proponowanych etapach odmrażania kultury, wskazując także na konieczność opracowania długofalowych rozwiązań dla tych wydarzeń.  

Pismo z podpisami ponad 50 organizatorów polskich festiwali wysłano e-mailem 19 maja. List ma charakter otwarty, dlatego podpisywać się mogą pod nim kolejni organizatorzy wydarzeń kulturalnych.

(MK) fot. ilustracyjne aut.







Dziękujemy za przesłanie błędu