Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
08/08/2020 - 14:00

Lato bez festiwali. Jak COVID-19 wpłynął na ukraińską kulturę

Kwarantanna uniemożliwiła przeprowadzenie wielu wydarzeń – w tym, związanych z kulturą i sztuką. Sektor ten jest jednym z tych, którzy bardzo zależą od obecności fizycznej zwiedzających. Niektórym wydarzeniom jednak udało się zmienić format na online. Jak koronawirus wpłynął na ukraińskie festiwale i jak organizatorzy poradzili sobie z wyzwaniami, spowodowanymi pandemią?

 Lwów Fot. Sofilayla/Pixabay

  • Wydarzenia kulturowe, które są motorem rozwoju nie tylko branż kreatywnych ale również turystyki bardzo ucierpiały z powodu pandemii.
  • Organizatorzy niektórych takich wydarzeń, w tym festiwali filmowe czy lekcji literackich musieli szybko dostosować się do nowych warunków i przejść w tryb online.
  • Przedstawiciele przemysłów kreatywnych twierdzą, że bez wsparcia ze strony państwa kultura ma mało szans na dalszy rozwój w warunkach pandemii

W ciągu ostatnich lat branża festiwalowa na Ukrainie rozwijała się w bardzo szybkim tempie. Przeprowadzane były wydarzenia, które zbierały dziesiątki tysięcy osób, i tworzyli konkurencję znanym wydarzeniom europejskim. Targi książki, festiwale muzyczne, filmowe, teatralne i artystyczne przyciągali uwagę wielu miłośników kultury i sztuki. Poza tym, takie wydarzenia również w dużym stopniu wspierały rozwój turystyki w miastach i regionach, przyciągając nie tylko zagranicznych, ale również wewnętrznych turystów.

Na początku pandemii organizatorzy wydarzeń optymistycznie zakładali, że zmiana terminów i skali umożliwi przeprowadzenie większości wydarzeń w tym roku. Niefortunny rozwój sytuacji epidemiologicznej jednak sprawił, że w tym roku lato – sezon największych wydarzeń kulturowych odbędzie się bez festiwali. Mimo tego, że kultura powoli się odmraża – otwarte są instytucje kulturowe i muzea, organizacja festiwali nie będzie możliwa w najbliższym czasie. Sytuacje utrudniają nie tylko przepisy wewnętrzne i rozporządzenia rządu, ale również częściowo zamknięte granice, które uniemożliwiają przyjazd zagranicznych uczestników, którzy często tworzyli główne elementy programu i zachęcali gości do udziału.

Poza tym, duża liczba festiwali odbywała się w Kijowie lub obwodach przygranicznych, gdzie liczba zakażonych na COVID-19 jest największa. Mimo dużych strat, poniesionych przez organizatorów rząd w celu walki z koronawirusem miał zamiar również zmniejszyć budżet, przeznaczony dla kultury. W odpowiedzi na to organizatorzy, agencje i kluby zorganizowali akcję pod tytułem „stop kwarantanny dla kultury”, celem której było przyciągnięcie uwagi rządu do problemów, z którym zetknęła się branża kreatywna w czasie lockdownu.

Próbując dostosować się do nowych realiów organizatorzy niektórych festiwali postanowili przeprowadzić ich w Internecie. Format online umożliwił przeprowadzenie lekcji, spotkań literackich i nawet festiwali filmowych. Organizatorzy pierwszego takiego festiwalu – Docudays UA postanowili, że wszystkie pokazy filmowe będą za darmo, uczestnicy mogą jednak dobrowolnie zapłacić za możliwość obejrzenia filmu. Żeby dostosować się do nowych warunków organizatorzy musieli jednak zmienić datę.

Online odbędzie się również Odeski Festiwal Filmowy. Część filmów będzie pokazana też na otwartej przestrzeni. Organizatorzy twierdzą, że online wydarzenia mają swoje zalety – pozwalają na udział większej liczby gości oraz tych uczestników, którzy nie mogli wziąć udział z powodów logistycznych. Kijowski Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Młodość” który ma odbyć się pod koniec sierpnia na razie nie planuje zmiany dat.

Niestety nie odbędą się największe targi książki Arsenal Książkowy. Miłośnicy literatury jednak liczą, że w zamian będą mogli odwiedzić targi książki we Lwowie, zaplanowane na jesień. Jednak trwała kontynuacja kwarantanny i zasady samoizolacji, które będą obowiązywać przez jeszcze długi czas utrudnia planowanie takiego rodzaju wydarzeń. Sytuacje ratuje to, że partnerzy i grantodawcy często są gotowi do negocjacji i różnych warunków współpracy, idąc naprzeciwko organizatorom.

Zdecydowana większość festiwali muzycznych – w tym Leopolis Jazz Fest, Atlas Weekend, Faine Misto, UPark odbędą się w następnym roku. Organizatorzy prowadzą negocjacje z muzykami, próbując powtórzyć zapowiedziane programy oraz zaprosić nowych uczestników. Jednak zapowiadają, że line upy prawdopodobnie się zmienią. To wszystko spowodowało masowe zwroty biletów, co również uderzyło w sytuacje finansową organizatorów. Żeby zachęcić ludzi zachować swoje bilety na przyszły rok oferują różne bonusy. Część wydarzeń została skasowana. Wśród nich, m.in. KyivArtWeek, Kyiv Comic Con i BookSpace.

Państwa Europy wykorzystują różne narzędzie dla wsparcia kultury i przemysłów kreatywnych. Pracownicy branży wzywają rząd do działań, iż festiwale i inne wydarzenia są nie tylko motorem gospodarki kulturowej – ich goście wspierają również turystykę miast i regionów. Działacze kultury twierdzą, że brak takiego wsparcia może skutkować tym, że państwo na wiele lat straci swoich utalentowanych obywateli. (Krystyna Vlodek) Fot. Sofilayla/Pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu