Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
09/11/2017 - 00:00

Liceum Ogólnokształcące w Starym Sączu obchodziło urodziny

W 150 rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, noblistki i pierwszej kobiety, która objęła katedrę na Sorbonie, starosądeckie liceum obchodziło swoje święto.

Obchody Święta Szkoły rozpoczęły się tradycyjnie od przemarszu całej społeczności szkolnej do kościoła parafialnego im. św. Elżbiety w Starym Sączu. W kazaniu skierowanym przede wszystkim do uczniów -  ksiądz Paweł Gruszka powiedział o odpowiedzialności za siebie i za wybory, których dokonujemy. Potem w uroczystym orszaku przeszliśmy do CKiS im. Ady Sari, gdzie odbyła się część oficjalna.

Dyrektor Liceum – Krzysztof Szewczyk powitał zaproszonych gości, wśród których byli: Burmistrz Miasta i Gminy Stary Sącz Jacek Lelek, wiceburmistrz  - pan Kazimierz Gizicki, Przewodnicząca Rady Miasta – Ewa Zielińska, Dyrektor Gimnazjum w Spisskiej Nowej Ves - Jozef Kacenga, byli dyrektorzy Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu: pani Helena Domańska i pan Stanisław Bienias dyrektorzy szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Stary Sącz: pani Wioletta Nowak – dyrektor SP nr 2 w Starym Sączu wraz z widcedyrektorem – panią Joanna Pabian – Rams,  dyrektor SP w Barcicach – pan Grzegorz Garwol, dyrektor SP w Przysietnicy – pan Aleksander Łukasik, dyrektor SP w Gołkowicach – pani Renata Burchel oraz dyrektorzy: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych – pan Grzegorz Skalski, Międzyszkolnego Internatu w Starym Sączu – pani Lucyna Dybiec i Kierownik Powiatowego Centrum Usług Wspólnych w Starym Sączu – pani Elżbieta Ciurka.

Dyrektor podkreślił rolę szkoły w życiu każdego człowieka, zwrócił uwagę na obecność w historii  liceum patronki: Marii Skłodowskiej-Curie oraz zapowiedział przyszłoroczne obchody 70-lecia powstania szkoły. Wystąpił również burmistrz Starego Sącza, który jest byłym nauczycielem naszej szkoły oraz dyrektor zaprzyjaźnionego gimnazjum ze Słowacji - Josef Kacenga. W imieniu rodziców głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców - pani Bogumiła Malik, która nazwała Liceum jej rodzinną szkołą, bowiem pani Bogumiła po przerwie, znów jest w Radzie Rodziców, a w liceum uczy się jej czwarte dziecko, ona sama też jest absolwentką starosądeckiego LO, tak jak jej siostra Marta Zięba – aktorka w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Potem odbyło się ślubowanie klas pierwszych, chwila uroczysta i ważna dla każdego ucznia, następnie  oficjalnie ogłoszono wyniki wyborów do Uczniowskiej Rady Szkoły, pożegnano „stary” Samorząd i powitano w roli  Przewodniczącego Szkoły Piotra Konstantego  – ucznia klasy 1 b.

Po części oficjalnej, na scenie starosądeckiego „Sokoła”, wystąpiła Wiktoria Malik – uczennica klasy 1b, która w brawurowy sposób zaśpiewała piosenkę: „A ja wolę brzydala”.

Ważnym punktem obchodów święta szkoły był program artystyczny w wykonaniu uczniów  klasy z 2c i Isabelli Jończyk z 2b w roli Marii Skłodowskiej-Curie. W programie wykorzystano fragmenty filmu pt. „Maria Skłodowska - Curie”, ciekawostki z życia noblistki oraz fragmenty intymnych dzienników naszej patronki, a przedstawienie osadzono w czasach współczesnych, scenariusz i reżyseria zostały przygotowane przez: panią Iwonę Rychlewską – polonistkę i panią Teresę Szewczyk – historyczkę. Na koniec programu o Marii – kobiecie jakiej nie znamy wystąpiła Kinga Kurowska, która wykonała piosenkę Edyty Geppert „Och, życie kocham Cię nad życie”, która w niezwykle lirycznym i poruszającym serca słuchaczy występie zakończyła część oficjalną obchodów.

Już w szkole miał miejsce Konkurs piosenki obcojęzycznej, w którym zaprezentowali się przedstawiciele wszystkich klas, utwory wykonywane były w języku angielskim, natomiast klasa 1b śpiewała w języku hiszpańskim tegoroczny hit lata pt. „Despacito”, zwyciężyli jednak uczniowie klasy 2 b w piosence „All of me”, utwór wykonała w imieniu klasy Isabella Jończyk.

Święto szkoły jest zawsze okazją do wspomnień także o tych, którzy odeszli i dlatego delegacja uczniów Liceum z panią Jolantą Hejmej 9 listopada odwiedziła groby zmarłych nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów, spoczywających na starosądeckich cmentarzach. Zapraszamy za rok, na obchody 70-lecia powstania szkoły!Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)