Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
26/02/2018 - 07:50

Limanowa: Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w powiecie. Co, gdzie i kiedy?

Zbliża się Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W powiecie limanowskim, tradycyjnie już odbędą się wydarzenia upamiętniające bohaterów. 28 luty i 1 marca to dni, kiedy szczególną uwagę poświęcimy żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się już w środę, 28 lutego. O godz. 9.00 będzie miał miejsce turniej strzelecki dla szkół podstawowych z gminy Tymbark. W południe zaś, w Gminnej Bibliotece Publicznej, odbędzie się wystąpienie wójta i zaproszonych gości, wręczenie nagród uczestnikom zawodów strzeleckich, organizowanych z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych. Miłośnikom historii oraz wszystkim tym, którzy chcą zgłębić wiedzę o żołnierzach wyklętych z pewnością spodoba się prelekcja Piotra Sadowskiego pt. "Niezłomni. Polskie podziemie niepodległościowe 1944 – 1963".

Zobacz też: Wypadek w Jadamwoli: Samochód z trójką pasażerów złamał drzewo [Zdjęcia]

Tego samego dnia, 28 lutego, w Muzeum Ziemi Limanowskiej, zaplanowany jest również wykład historyczny dr Ziemowita Kalinowskiego pt. „Żołnierze Wyklęci z oddziałów J. Dubaniowskiego ps. „Salwa”, J. Miki ps. „Leszek” i 5 Kampanii Zgrupowania Partyzanckiego AK „Błyskawica J. Kurasia ps. „Ogień” na Ziemi Limanowskiej”.

Główne uroczystości zaplanowane są tradycyjnie na 1 marca. O godz. 8.30 z ul. Fabrycznej w Limanowej na cmentarz parafialny w Limanowej przejdzie „Marsz Pamięci”. Obchody Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu rozpoczną się Apelem Pamięci, a następnie złożeniem zniczy na mogiłach żołnierzy wyklętych z terenu powiatu.

Zobacz też: Bajkowa zima na Polanie Stumorgowej. Zobacz trasy wokół Mogielicy [Zdjęcia]

O godzinie 11.00 odprawiona będzie Msza Święta w Bazylice MBB w Limanowej. Dopełnieniem obchodów będzie spotkanie patriotyczne połączone z koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Consonans z ZS nr 1 w Limanowej.

Dodatkowo, 1 marca o godz. 14.30 w Sali kinowej przy ul. Łososińskiej 23 odbędzie się pokaz filmu „Niezłomni pod drutami Auschwitz”, połączone ze spotkaniem z Bogdanem Wasztylem współautorem filmu, dyrektorem i redaktorem naczelnym TVP Kraków.

Zobacz też: Przyszowa: Ogień strawił warsztat samochodowy. 810 tys. złotych strat [Zdjęcia]

- Zapraszamy 1 marca br. na powiatowo - miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ramach Obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczcijmy swoją pamięcią bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy narażając życie swoje i swoich bliskich walczyli przeciwko sowieckiej agresji oraz sprzeciwiali się reżimowi komunistycznemu, dążąc do odzyskania niepodległego Państwa Polskiego – mówi Starosta Limanowski Jan Puchała.

[email protected], Fot. IPNDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)