Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
29/03/2021 - 18:30

Lipnica Murowana: palmy sięgały nieba, najwyższa mierzyła ponad 26 metrów

Bez tradycyjnego jarmarku przedświątecznego, występów zespołów ludowych, w Niedzielę Palmową (28 marca) w Lipnicy Murowanej odbył się 62. Konkurs Palm Wielkanocnych. Najwyższa mierzyła 26,08 metra wysokości.

  Konkurs lipnickich palm wielkanocnych tradycją sięga 1958 roku, a inicjatorem jego był Józef Piotrowski. Uczestniczą w nim rodziny, dorośli, młodzież, dzieci, a także instytucje, organizacje społeczne, szkoły oraz przedszkola. 

Przed pandemią każdego roku w Niedzielę Palmową na rynku organizowany był też jarmark przedświąteczny, a na scenie śpiewały i tańczyły zespoły ludowe. Zapraszani byli znakomici goście, z całej Polski przyjeżdżali liczni turyści. Nagradzane palmy osiągały 30 metrów wysokości.

Do udziału w tegorocznej 62. edycji, która odbyła się bez udziału widzów, zgłoszono 31 palm, jedną w kategorii palm najwyższych (powyżej 22 m), 3 w kategorii palm wysokich (4-22 m), 10 w kategorii palm średnich (7 -14 m) oraz 17 w kategorii palm niskich (3 -7 m). Grand prix otrzymał Andrzej Goryl z Lipnicy Górnej za najwyższą palmę, która mierzyła 26 metrów i 8 centymetrów!

W ubiegłym roku konkurs na najwyższe palmy wielkanocne został odwołany, jednak wokół figury św. Szymona spontanicznie mieszkańcy ustawili jedynie kilkanaście drzewek, aby tradycji stało się zadość. (MK) fot. arch. aut, Żródło: własne, GOK Lipnica MurowanaDziękujemy za przesłanie błędu