Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
14/04/2020 - 12:25

Łososina Dolna: trwa walka z wykluczeniem cyfrowym. Do uczniów trafią laptopy

Przeciwności losu powodują, że jedni się załamują, a inni odnoszą sukcesy. Łososina Dolna postanowiła zmierzyć się z wykluczeniem cyfrowym uczniów, którzy mają trudności z realizowaniem nauki zdalnej.

Edukacja zdalna na Sądecczyźnie od kilku tygodni daje liczne powody do niepokoju. Największe trudności mają szkoły w małych miejscowościach. Nie wszyscy mają szybki internet, a w rodzinach, w których jest więcej niż jedno dziecko, są problemy z korzystaniem z komputera, ponieważ rzadko kiedy każde dziecko ma własny. Dostęp do szybkiego internetu jest niejednokrotnie możliwy tylko z telefonu rodziców. To oznacza, że gdy idą oni do pracy, dziecko jest pozbawione kontaktu ze szkołą online.

Łososina Dolna postanowiła zmierzyć się z trudną sytuacją. Dzięki projektowi ,,Zdalna szkoła”, który ma na celu walkę z wykluczeniem cyfrowym uczniów, udało się pozyskać środki na zakup sprzętu komputerowego oraz oprogramowania. Efekt? 22 laptopy, które trafią do najbardziej potrzebujących.

Czytaj też: W tej szkole uczą przez Messengera. Zdalne nauczanie przebiega bezproblemowo

– Nie zawahaliśmy się wyłożyć pieniędzy gminnych. Wniosek o przyznanie grantu złożony do Centrum Projektów Polska Cyfrowa zapewni zwrot poniesionych nakładów w najbliższym czasie. Ważne że sprzęt i oprogramowanie już jest, a jego rozdysponowanie nastąpi równie szybko jak realizacja projektu. Po zażegnaniu niebezpieczeństwa związanego z koronawirusem, komputery będą mogły nadal służyć szkołom – czytamy na stronie Urzędu Gminy Łososina Dolna.

Ponadto, każdy komputer ma być wyposażony w pakiet MS Office. Co zrobić, aby przystąpić do programu? Należy złożyć elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Ekspresowa procedura wnioskowania umożliwia szybką wypłatę środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina i powiat. Warto zaznaczyć, że program nie przewiduje wkładu własnego ze strony samorządu.

k.kos@sadeczanin.info, fot. Pixabay.com Dziękujemy za przesłanie błędu