Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 lutego. Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki
31/08/2022 - 09:30

Łososińskie Święto Plonów. Powodów do świętowania w tym roku jest wiele

Wójt Andrzej Romanek oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna serdecznie zapraszają na Łososińskie Święto Plonów, które odbędzie się w najbliższą niedzielę, 4 września.

Łososińskie Święto Plonów 2022 - program

W najbliższą niedzielę, 4 września, na placu przy Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna, odbędzie się Łososińskie Święto Plonów. Mieszkańcy i goście będą gromadzić się na wspomnianym placu już od godziny 13:30, aby powitać barwne grupy dożynkowe.

Msza święta o godzinie 14:00 w kościele parafialnym w Łososinie Dolnej rozpocznie część dziękczynną uroczystości. Msza w intencji rolników, sadowników i ogrodników połączona jest z obchodami odpustowymi ku czci Matki Boskiej Pocieszenia w miejscowej parafii.

Po zakończeniu mszy świętej nastąpi uroczysty przemarsz grup dożynkowych i oficjalne otwarcie dożynek. Tegorocznymi starostami dożynek będą Jadwiga i Krzysztof Jarzmik, którzy przekażą chleb na ręce gospodarza gminy.

Jak co roku odbędzie się również konkurs wieńca dożynkowego, tradycyjny jarmark smaków i rękodzieła, a na najmłodszych będą czekać dmuchane zjeżdżalnie i animacje.

Tegoroczny program obfituje w wiele atrakcji. Nie zbraknie również muzycznej zabawy. Podczas Łososińskiego Święta Plonów wystąpią:

  • Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta w Łososinie Dolnej,
  • Tamburmajorki,
  • Zespół Regionalny Jakubkowianie (zdobywcy Złotego Serca Żywieckiego podczas 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich)
  • Zespół Regionalny Szczyrzycanie
  • Zespół „Wieśpnioki”
  • Kabaret FiFa-RaFa
  • Megitza (polska wokalistka, kompozytorka i kontrabasistka, która łączy world music z nowoczesnym brzmieniem jazzu, popu, surf rocka oraz swingu).

O godzinie 20:30 wystąpi gwiazda wieczoru – Eleni – jedna z popularniejszych piosenkarek w Polsce. „Za wszystkie noce” czy „Miłość jak wino” – to tylko jedne z wielu utworów Eleni, które trafiają prosto w serce. Od godziny 22:00 do 23:45 do tańca porwie nas Twist Band.

Tradycyjne dożynki będą okazją nie tylko do ubogacających spotkań i dziękczynienia za plony, ale również do pielęgnowania niezwykłego dziedzictwa naszej małej ojczyzny. Podczas wydarzenia zostaną przekazane stroje ludowe (o łącznej wartości 150 tysięcy złotych) Zespołowi Regionalnemu Jakubkowianie oraz Kołu Gospodyń Wiejskich Stańkowa.

Zadanie to jest finansowane z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach V edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Warto dodać, że w ostatnich latach Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna pozyskało ponad 300 tysięcy złotych na zakup strojów ludowych dla zespołu Jakubkowianie.

Wiele powodów do świętowania

- Łososińskie Święto Plonów jest wyrazem uznania dla rolników, sadowników i ogrodników, a także okazją do radosnego świętowania, a powodów do świętowania jest sporo! – mówi wójt gminy Łososina Dolna, Andrzej Romanek.

- W ostatnim czasie nasza gmina podpisała umowę na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Łososinie Dolnej na kwotę blisko 17 milionów złotych, w tym pozyskane dofinansowanie wyniosło około 10 milionów złotych. Modernizujemy instalację centralnego ogrzewania oraz kotłownię w Szkole Podstawowej w Łososinie Dolnej za kwotę 1 029 695 złotych. W tym zawarte jest dofinasowanie w kwocie pół miliona złotych – wymienia wójt.

- Ochotnicza Straż Pożarna Tęgoborze kupuje średni samochód ratowniczo-gaśniczy za ponad 900 tysięcy złotych z dofinasowaniem w wysokości 460 tysięcy złotych. Ponadto, przystępujmy do projektowania sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Witowicach Dolnych. A to tylko część z realizowanych w niedawnym czasie działań – dodaje Romanek.

Powodów do świętowania dostarcza także prężna działalność Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna, które każdego roku pozyskuje znaczne środki finansowe na rozwój kultury w gminie. Tylko w tym roku (we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórcza Kreatywność i Stowarzyszeniem Dolina Inicjatyw) pozyskało ponad 600 tysięcy złotych na warsztaty dla młodzieży, zajęcia muzyczne, prelekcje, warsztaty dla seniorów, zakup strojów regionalnych oraz wyposażenia.

- Niech nadchodząca uroczystość będzie okazją do integracji mieszkańców oraz wyrażenia dumy z przynależności do wspólnoty. Zapraszamy na Łososińskie Święto Plonów! – podsumowuje wójt Andrzej Romanek.

Materiał partneraDziękujemy za przesłanie błędu