Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
30/11/2019 - 13:50

Magdalena Ponurkiewicz: spod jej ręki wychodzą wydawnicze hity

Po każdą książkę jej autorstwa ustawiają się długie kolejki. Ma rzesze wiernych czytelników. „Okruchy Pamięci”, „Tajemnica węgierskiego manuskryptu”, „Okruchy życia” – to twórczy dorobek Magdaleny Ponurkiewicz, pisarki już kilkakrotnie nominowanej do Nagrody Ks. Prof. Bolesława Kumora. Niebawem ukaże się jej najnowsze pisarskie dzieło pt. „Bój o Polskę. Listy do przyjaciela”.

Wspomniane „Okruchy pamięci” w 2012 zajęły pierwsze miejsce w plebiscycie internautów w ramach konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. B. Kumora, zaś sama autorka uplasowała się na II miejscu. Na kolejne dzieło czytelnicy musieli czekać ponad dziesięć lat.

Autorka dała im słowo i go dotrzymała. Tak powstała książka silnie związana z Sądecczyzną. „Tajemnica węgierskiego manuskryptu”.

Książka, której promocja odbyła się w 2013 roku w MCK „Sokół” w Nowym Sączu jest kompilacją fikcyjnych i realnych wątków, postaci z polskiej i węgierskiej historii. Autorka znalazła szereg wspólnych wydarzeń historycznych, w których oba narody sobie pomagały. We wrześniu 1939 roku wielu Polaków znalazło schronienie w węgierskich domach, ci zaś w 1956 roku, po stłumionym przez wojska radzieckie powstaniu, znaleźli gościnę w Polsce, w tym kilkadziesiąt sierot, które trafiło do pobliskich Marcinkowic i Krynicy. Na kartach powieści wspomniani są też sądeccy bohaterowie: Julian Zubek „Tatar” i Paweł Liber „Sprytny”.

Tajemniczy manuskrypt węgierski otwiera pole do pokazania zbratania Polaków i Węgrów w czasach hitlerowskiej okupacji i w okresie tragicznego powstania węgierskiego w 1956 roku. Podczas ostatniej wojny Węgry były azylem dla uciekających Polaków, także z Sądecczyzny.

Ta publikacja i poprzednie wzbudziła takie zainteresowanie, że konieczne były ich dodruki. Stały się hitem wydawniczym.

- „Tajemnica węgierskiego manuskryptu” miała być zupełnie o czymś innym, a stała się książką o wielkiej przyjaźni na niepogodę między Polską i Węgrami, między Polakami i Węgrami – mówi Magdalena Ponurkiewicz. – Opowiedziałam historię rodziny polsko-węgierskiej, która na terenie Sądecczyzny, bo bez tego nie mogło się obejść, szuka zaginionego ojca rodziny, który zaginał w niewyjaśnionych okolicznościach przekraczając granicę podczas wojny. Jest to opowieść o wielkiej pomocy dla Polski i Polaków, którzy musieli uciekać.

Autorka przyznaje, że każdą ukończoną przez siebie książkę odchorowuje.

- Tak już mam – dodaje Magdalena Ponurkiewicz. – Moją nagrodą i radością jest to, że te moje książki są tak popularne wśród czytelników. Bibliotekarze ciągle mi zgłaszają mi, że nieustannie są w obiegu. To cieszy. Dla mnie to olbrzymia satysfakcja. Czego można chcieć więcej.

Już dosłownie za kilka dni w MCK „Sokół” w Nowym Sączu odbędzie się promocja najnowszej książki Magdaleny Ponurkiewicz.

Spotkanie odbędzie się 9 grudnia o godz. 17.30. Wydarzenie objęte jest patronatem marszałka Województwa Małopolskiego. „Bój o Polskę. Listy do przyjaciela” – bo taki tytuł nosi ta publikacja niebawem opuści drukarnię.

- Jest to efekt mojej czteroletniej pracy i mojego zainteresowania polityką – uchyla rąbka tajemnicy autorka. – Treść tej książki można ująć w klamrę między wyborami 2015 i ostatnimi wyborami. Zapraszam czytelników do smakowania tej książki.

Magdalena Ponurkiewicz urodziła się w 1945 roku w Barcicach. Jest absolwentką psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła też logopedię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i temu zawodowi poświęciła przeważającą część swojego życia. Pracowała w sądeckiej służbie zdrowia i w oświacie, organizowała pierwsze gabinety logopedyczne, szkoliła nauczycieli, prowadziła terapie indywidualne i grupowe, dorosłych i dzieci. Zadebiutowała w 1986 roku w zbiorku wierszy „Leśne przypomnienia”. W 1999 roku ukazało się jej opowiadanie „Zatyczka” na łamach Przeglądu Readers Digest. Kolejna jej książka „Okruchy pamięci” najpierw drukowana była w odcinkach na łamach „Kuriera Starosądeckiego”. Wydana została w 2001 roku przez Sądecką Oficynę Wydawniczą Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu. Rok później ukazała się jej książka „Byłam niewolnicą, czyli na czarno w Nowym Jorku”. Kolejna książkami były: „Tajemnica węgierskiego manuskryptu” i „Okruchy życia”.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu