Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
21/10/2021 - 08:50

Marta Malec-Lech o Kiepurze na stulecie zwycięskiego III powstania śląskiego

Zapraszamy Państwa do włączenia się w obchody 100. rocznicy III powstania śląskiego. Z tej okazji 24 października 2021 r. o godzinie 14:30, na antenie TV Trwam będzie można obejrzeć widowisko muzyczno-rozrywkowe pt. „Uśmiechnij się z Kiepurą”.

Mecenasem koncertu był PKN Orlen, a jego realizacja była dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

O tym, co będzie można zobaczyć na antenie i o kulisach realizacji projektu rozmawiamy z pochodzącą z Brzeska Martą Malec-Lech – członkiem zarządu Województwa Małopolskiego, Honorowym Patronem wydarzenia.

WK: Już w najbliższą niedzielę widzowie TV Trwam będą mogli obejrzeć widowisko „Uśmiechnij się z Kiepurą”. Skąd taki pomysł? 
Koncert „Uśmiechnij się z Kiepurą” odbył się w Trzebnickim Centrum Kultury „Sokół” z inicjatywy burmistrza Trzebini Pana Jarosława Okoczuka oraz Fundacji Instytut Państwa i Prawa. Jest to jedno z wydarzeń mających uświetniać obchody 100.-lecia III powstania śląskiego i przypominać o tej ważnej rocznicy.

Dlaczego akurat piosenki Jana Kiepury?
Jan Kiepura to nie tylko wielki śpiewak, solista, artysta występujący i uwielbiany na całym świecie, ale też wielki patriota. Z bronią w ręku walczył w powstaniach śląskich. Pochodził z Sosnowca i Śląsk zawsze był mu bardzo bliski.

Kiepura zarówno sam czuł się Polakiem jak i był przekonany o polskości tej dzielnicy. Jako że sam był uczestnikiem walk o przyłączenie Śląska do Polski, może być też niejako uosobieniem wszystkich, którzy chwycili za broń w obronie polskości Śląska.

Jakie atrakcje zatem czekają nas podczas dzisiejszego koncertu?
Oczywiście będziemy mieli możliwość zobaczyć wyśmienitych polskich artystów i usłyszeć największe przeboje z repertuaru Jana Kiepury okraszone doskonałymi anegdotami.

W rolach mistrza i jego żony Marthy Egggerth wystąpią soliści Opery Śląskiej Adam Sobierajski i Ewelina Szybilska. W ich towarzystwie wystąpią: Anna Sokołowska-Alabrudzińska, Monika Biederman i Piotr Karzełek. Gościem specjalnym będzie śląski aktor Dariusz Niebudek, który wcieli się w postać Wojciecha Korfantego – ojca polskości śląska. Scenariusz przygotował znany krakowski artysta Łukasz Lech, który też będzie gospodarzem wieczoru. Artystom towarzyszyć będzie orkiestra Arte Symfoniko pod kierownictwem Mieczysława Smydy.

W Zarządzie Województwa Małopolskiego odpowiadam za edukację i cieszę się, że w wydarzeniu bierze udział również młodzież z Krynickiego Studia Baletowego im. Władysława Szlęka. To dla nic cenna i żywa lekcja historii.

Skąd pomysł i dlaczego Małopolska świętuje ze Śląskiem?
III powstanie śląskie to wydarzenie ważne dla całej Polski, nie tylko dla Śląska. Było ono ostatnim akordem procesu odzyskiwania niepodległości rozpoczętego w 1918 roku i zakończyło kształtowanie granic II Rzeczypospolitej. To dzięki ofiarności i waleczności jego uczestników znaczna część Górnego Śląska została ostatecznie przyłączona do Polski, dając nowo powstałemu Państwu impuls rozwojowy dzięki potencjałowi przemysłowemu i surowcowemu pozyskanych terenów. Bez Górnego Śląska nie byłoby sukcesów gospodarczych dwudziestolecia międzywojennego. Zrealizowane wydarzenie było więc częścią ogólnonarodowych obchodów tej rocznicy koordynowanych przez Biuro Programu „Niepodległa”, z którego środków współfinansowano jego realizację.

Musimy też pamiętać, że zachodnia Małopolska jest silnie powiązana kulturowo ze Śląskiem. Część tych terenów jeszcze przed reformą administracyjną należała do województwa katowickiego. Dlatego właśnie w Trzebini zarejestrowano koncert. Samorządy Województw Małopolskiego i Śląskiego współpracują też mocno na rzecz rozwoju obu regionów. Wspólnie z naszymi kolegami z Zarządu Województwa Śląskiego realizujemy wiele inicjatyw społecznych, kulturalnych gospodarczych etc.

WK: Dziękuję za rozmowę i zapraszam wszystkich przed telewizory. (Fot. UMWM)

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu

13. Festiwal Biegowy 2022- trwają zapisy!