Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
30/01/2013 - 12:15

Maturzyści zatańczyli poloneza na sądeckim rynku

Po raz piąty na sądeckim rynku o godz. 12, dokładnie 100 dni przed egzaminem maturalnym, młodzież szkół ponadgimnazjalnych z Nowego Sącza zatańczyła poloneza.
Tegoroczny egzamin dojrzałości rozpocznie się 7 maja (wtorek) i potrwa przez kolejne trzy tygodnie. Wzorem innych miast na sto dni przed maturą uczniowie sądeckich szkół średnich odtańczyli wspólnego poloneza na płycie rynku tuż przed ratuszem. Udział wzięło ponad 1600 tegorocznych maturzystów.
Podobnie jak w roku ubiegłym i w tym chodzonego poprowadzili ustylizowani tancerze z zespołu „Sądeczanie”, a w jednych z pierwszych par prezentowali się włodarze miasta. Młodzież zatańczyła poloneza do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy. Choreografię przygotował podobnie jak w ubiegłych latach Roman Piechociński, instruktor tańca, który prowadzi m.in. Klub Tańca Towarzyskiego AXIS Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Jaka studniówka i polonez taka matura – zwróciła się do uczniów wiceprezydent Bożena Jawor, podziękowała im za tak liczne przybycie i gratulowała udanego tańca. – Teraz na sto dni przed maturą czeka was wytężona praca i nauka. Życzę wam, żebyście się do tego ważnego egzaminu bardzo dobrze przygotowali i zdali satysfakcjonująco. Tradycyjnego połamania piór drodzy maturzyści! – dodała pani wiceprezydent.
Po odtańczeniu poloneza wszyscy uczestnicy stanęli do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Każdy otrzymał również pamiątkową plakietkę.Tegoroczna edycja poloneza cieszyła się jak dotychczas największą frekwencją.

Poloneza czas zacząć. Podkomorzy rusza
I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,
I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi
I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi.
Za Podkomorzym szereg w pary się gromadzi,
Dano hasło, zaczęto taniec on prowadzi
.
(A. Mickiewicz, Pan Tadeusz)(JB)
Fot. Biuro Rzecznika Prasowego UM Nowego SączaDziękujemy za przesłanie błędu