Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
18/11/2014 - 08:50

Mija 100 lat od męczeńskiej śmierci bł. Karoliny

Zginęła w 17 roku życia - 18 listopada 1914 roku. Karolinę uprowadził z domu carski żołnierz. Dziewczynie udało wyrwać się oprawcy, ale zmarła wskutek odniesionych ran. Dopiero 4 grudnia 1914 r., w okolicach Wał Rudy znaleziono jej zmasakrowane zwłoki. Tragedia jej śmierci nie miała świadków.
Uroczystości z okazji 100. rocznicy śmierci bł. Karoliny trwają od piątku 14 listopada. Punktem kulminacyjnym jest dzisiejszy dzień (18 listopada), o godz. 12 do Zabawy przyjadą rolnicy oraz czciciele Błogosławionej. O 15. zostanie odprawiona jubileuszowa Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał Rudzie i poświęcenie krzyża na miejscu męczeństwa. Uroczystości będzie przewodniczył ks. bp Andrzej Jeż, rozważania prowadzi zaś ks. Janusz Faltyn z Nowego Sącza. O godz. 17.30 w sanktuarium w Zabawie będzie natomiast sprawowan Msza Święta.
Program uroczystości - wtorek (18 listopada)
Ogólnopolska pielgrzymka rolników oraz czcicieli bł. Karoliny
12:30 Droga bł. Karoliny do świętości
13.00 Eucharystia dla Pielgrzymów – Sanktuarium w Zabawie
14:00 Audioprzewodnik – Dom bł. Karoliny
15:00 Jubileuszowa Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał Rudzie i poświęcenie krzyża na miejscu męczeństwa - przewodniczy ks. bp Andrzej Jeż, rozważania prowadzi ks. Janusz Faltyn - RCS z Nowego Sącza.
17.30 Uroczysta Eucharystia w 100. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny pod przewodnictwem J.E. Ks.Bpa Andrzeja Jeża w Sanktuarium w Zabawie.
***
Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w małopolskiej wsi, w oddalonej o 20 kilometrów na północny zachód od Tarnowa – Wał-Rudzie. 13-osobowa rodzina dziewczyny nie należała do zamożnych, jednak ciężka oraz systematyczna praca dzieci i rodziców nie pozwoliła Kózkom na cierpienie głodu. Cechą charakterystyczną Karoliny oraz jej całej rodziny była głęboka pobożność. Wszyscy jej członkowie byli ludźmi religijnymi, przemierzając po kilka kilometrów dziennie do pobliskiego kościoła w Radłowie, a od roku 1912 w Zabawie. M.in. z tych powodów dom rodzinny Kózków potocznie był nazywany Betlejemką.
Karolina wraz z wujem Franciszkiem Borzęckim prowadziła bibliotekę, a w swym domu rodzinnym organizowała spotkania z młodzieżą zwane potocznie „katechezami pod gruszą”. Proboszcz parafii w Zabawie – ks. Władysław Mendrala określał Ją mianem swojej „prawej ręki” w prowadzonych inicjatywach.
W 1914 r. wybuchła wojna. Jeszcze tego samego roku, w listopadzie wojska rosyjskie zajęły Wał - Rudę. 18 listopada 1914 r. żołnierz rosyjski przemocą uprowadził Karolinę z domu. Wyrwała się oprawcy i próbowała uciec. Jednak na skutek zadanych ran poniosła śmierć.
W całej miejscowości oraz jej okolicach powszechnie panowało przekonanie o tym, że Karolina zmarła jako osoba święta. Pierwszym tego wyrazem był udział około 3 tys. osób w pogrzebie, podczas gdy cała wieś Wał-Ruda wraz z okolicznymi miejscowościami liczyły kilkaset mieszkańców. Wkrótce rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. Dopiero po kilkudziesięciu latach, 10 czerwca 1987 r., papież – Polak – Jan Paweł II ogłosił Karolinę Kózkównę błogosławioną.
Od 1987 r. kult błogosławionej dynamicznie się rozwijał. Karolina Kózka jest patronką Ruchu Czystych Serc, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Szkolnych Kół Caritas oraz patronką diecezji rzeszowskiej. Błogosławiona patronuje nie tylko wspólnotom młodzieżowym, ale dzięki przykładowi swojego życia również rolnikom i ludowcom.
Obecnie toczy się proces kanonizacyjny bł. Karoliny.

Oprac. (KB)






Dziękujemy za przesłanie błędu