Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
25/02/2018 - 16:10

Minęła 71. rocznica ostatniej walki i śmierci mjr Józefa Kurasia „Ognia”

W sobotę 24 lutego w Waksmundzie koło Nowego Targu sądeczanie uczestniczyli w uroczystościach, związanych z 71. rocznicą śmierci przywódcy partyzantki antykomunistycznej na Podhalu mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia”, dowódcy zgrupowania „Błyskawica”.

Spotkanie rocznicowe rozpoczęło się uroczystą mszą św. w kościele Św. Jadwigi Śląskiej w Waksmundzie, której przewodniczył ks. proboszcz Tadeusz Kozak. Przybyło wiele delegacji  gości i poczty sztandarowe.

Uroczystość uświetnili m.in.: senatorowie RP: Jan Hamerski i Andrzej Pająk, posłanka PiS Anna Paluch, starosta tatrzański Piotr Bąk, członkowie Zarządu Powiatu Nowosądeckiego: Franciszek Kantor i Marian Ryba, przedstawiciele: ministra Jana Józefa Kasprzyka, krakowskiego IPN, Zakon Rycerzy Jana Pawła II, dawni żołnierze AK oraz wiele organizacji i stowarzyszeń niepodległościowych z Krakowa, Warszawy i Nowego Sącza.

Po mszy świętej odbył się piękny i wzruszający koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej w Waksmundzie. Następnie uroczystości przeniosły się na pobliski cmentarz, gdzie odbył się apel poległych, w czasie którego przywołano nazwiska wielu „Żołnierzy Wyklętych”, przede wszystkim tych pomordowanych przez komunistów w latach 1945-1955. Wspomniano również śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię.

Na koniec uroczystości przybyłe delegacje złożyły kwiaty i wieńce na grobie mieszkańców Waksmundu, pomordowanych w czasie okupacji przez Niemców. Należy przypomnieć, że w skład „Błyskawicy” Józefa Kurasia ps. „Ogień” wchodziły trzy sądeckie oddziały partyzanckie. Były to:

  1. Grupa „Zemsta” (7 Kompania) działająca na terenie powiatu nowosądeckiego, pod dowództwem Zygmunta Wawrzuty „Zemsty”, a po nim Bronisława Bublika „Żara”, licząca ok. 30 osób.
  2. Grupa „Grot” (8 Kompania) działająca na terenie pow. nowosądeckiego i limanowskiego, pod dowództwem Mariana Mordarskiego „Ojca”, „Śmigi”, licząca ok. 15 ludzi.
  3. Grupa „Huragan” (9 Kompania) pod dowództwem Andrzeja Szczypta „Zenita” działała także na terenie pow. nowosądeckiego i liczyła ok. 35 ludzi.

Jacek Zygadlewicz

Poniżej biografia „Ognia” pióra historyka, Grzegorza MakusaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)