Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
14/09/2016 - 21:50

Modlitwa przy grobie ks. Gurgacza, kapelana PPAN

W środę (14 września), w Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Krakowie środowiska patriotyczne oddały hołd ks. Władysławowi Gurgaczowi SJ. Tego dnia przypadła 67. rocznica śmierci jezuity. Kapelan Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, niepodległościowej partyzantki działającej po wojnie na Sądecczyźnie, został stracony z wyroku stalinowskiego sądu w więzieniu Montelupich w Krakowie 14 września 1949 roku z dwoma współtowarzyszami niedoli: Stefanem Balickim i Stanisławem Szajną.

Uroczystość rozpoczęła msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego na Osiedlu Oficerskim, sprawowała przez dwóch kapłanów za "ks. Władysława Gurgacza i innych duszpasterzy, którzy oddali swoje życie w służbie narodu polskiego".  

Po nabożeństwie nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych, m.in. ZR Małopolska NSZZ „Solidarność”,  do grobu ks. Gurgacza na Cmentarzu Rakowickim  (kwat. LXXXII, rząd 2, miejsce 52).

Przy grobie kapłana dr Roksana Szczypta– Szczęch z krakowskiego oddziału IPN przedstawiła krótko historię oddziału „Żandarmeria”, zbrojnego ramienia PPAN.

 - Z dwudziestu trzech partyzantów aż jedenastu zginęło w walce, podczas śledztwa lub wyroków sądowych. Pozostali członkowie PPAN, wszyscy przeszli przez ciężkie więzienia. Nie znam drugiego oddziału niepodległościowego, gdzie skala represji byłaby taka duża, działalność okupiona tak dużą daniną krwi – mówiła badaczka IPN.

Roksana Szczypta-Szczęch wspominała także nieznanego człowieka, który w 1961 roku ustalił miejsce pochówku ks. Gurgcza i Stefana Balickiego i oznaczył ich wspólny grób. Stanisław Szajna spoczywa w sąsiedniej mogile z Michałem Żakiem, członkiem PPAN, wieloletnim więźniem, który opiekował się grobem ks. Grugacza przez długie lata. Wdowa po Michale Żaku uczestniczyła w środowej uroczystości na Cmentarzu Rakowickim.  

Wypowiadały też inne osoby, m.in. Maria Kuczma, siostrzenica ks. Gurgacza, która przyjechała do Krakowa z Rzeszowa, a pewna starsza kobieta powiedziała: "Za trzy lata przypadnie siedemdziesiąta rocznica śmierci księdza Gurgacza. Módlmy się przez te trzy lata, módlmy się gorąco o beatyfikację, a następnie kanonizację księdza Gurgacza. Ten proces beatyfikacyjny gdzieś tam się już tli, a musimy go poprzeć modlitwą".

Wspominano także ks. Stanisława Szymańskiego, jezuitę, pierwszego biografa ks. Gurgacza, oraz Danutę Suchorowską, autorkę pierwszej książki o ks. Gurgaczu, wydanej w podziemiu w 1987 roku. 

W uroczystości wzięła udział grupa sądeczan na czele z Jerzym Basiagą, prezesem Fundacji „Osądź mnie Boże” im. Ks. Władysława Gurgacza, oraz Janem M. Ruchałą z nowosądeckiego oddziału PTH.

Uroczystość zorganizował Instytut Jadwigi Królowej Polski z siedzibą w Krakowie.  

Relacja filmowa 

(HSZ), źródło: strona Józefa Wieczorka

Uroczystośc ku czci ks.Władysława Gurgacz w Krakowie










Dziękujemy za przesłanie błędu