Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
26/12/2020 - 23:45

Muszyna, Krynica: jak tradycja nakazuje, kościoły zdobią szopki bożonarodzeniowe

Jak tradycja nakazuje, w okresie świąteczno-noworocznym kościoły zdobią szopki bożonarodzeniowe, ze Świętą Rodziną: Dzieciątkiem, Maryją i Józefem, w otoczeniu pasterzy i zwierząt. Odwiedziliśmy kilka świątyń w Muszynie, Powoźniku oraz Krynicy, pokazujemy znajdujące się w nich żłóbki.

Szopka przedstawia wyobrażenie Betlejem, miejsca narodzin Jezusa, w stajence, jaskini lub grocie. Obrazuje Świętą Rodzinę: Dzieciątko, Maryję i Józefa, w otoczeniu aniołów i zwierząt oraz moment przybycia pasterzy. Nierozłącznym atrybutem jest Gwiazda Betlejemska, która prowadziła Trzech Króli. 

W kościele pw. św. Antoniego w Krynicy, uwagę przyciąga bogata szopka, w której oprócz Maryi, Józefa i małego Jezusa pojawia się miejscowy akcent. Obok Świętej Rodziny są ulice, lodowisko, dworzec kolejowy, ruchome wagoniki kolei gondolowej, wieża widokowa, a nawet centrum handlowe. Oznacza to, że Syn Boży przychodzi do nas i pozostaje z nami bardzo blisko.

Natomiast w Powroźniku szopka stanęła na świeżym powietrzu, praca włożona w jej przygotowanie to cicha modlitwa mieszkańców.

Zwyczaj budowania bożonarodzeniowych szopek sięga IV wieku, kiedy cesarzowa Helena poleciła zbudowanie w betlejemskiej grocie żłóbka. Szopki upowszechnił św. Franciszek, który w pustelni Greccio przygotował inscenizację narodzin dzieciątka.

Na ziemiach polskich żłóbki pojawiły się wraz z zakonem Franciszkanów, najstarsze zachowane figury pochodzą z XIV wieku. (MK) fot. aut.

Muszyna, Krynica: jak tradycja nakazuje, kościoły zdobią szopki bożonarodzeniowe




Jak tradycja nakazuje kościoły zdobią szopki, ze Świętą Rodziną: nowonarodzonym Dzieciątkiem, Maryją i Józefem, w otoczeniu pasterzy i zwierząt. Odwiedziliśmy kilka świątyń w Muszynie, Powoźniku oraz Krynicy, pokazujemy znajdujące się w nich żłóbki.






Dziękujemy za przesłanie błędu