Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
26/04/2018 - 00:10

Muszynka. Konfederaci Barscy w sobotę, 28 kwietnia zejdą do okopów

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Muszynka zaprasza w sobotę 28 kwietnia na Konfederacką Majówkę. Początek wydarzenia godz. 12.

Konfederacja barska (1768 – 1772) była zbrojnym związkiem szlachty, zawiązanym na Podolu, w Barze 29 lutego 1768 roku. Na celu miała obronę wiary katolickiej i niepodległości Rzeczpospolitej, zniesienie ustaw narzuconych przez Rosję.  Skierowana była przeciwko  Imperium Carskiemu,  królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu oraz wojskom rosyjskim.

Uczestnicy  uroczystości zbiorą się  na parkingu przy cerkwi św. Jana Ewangelisty w Muszynce, a następnie przemaszerują do obozu Konfederatów Barskich. Spotkanie odbędzie się  przy pamiątkowym obelisku, o  godz. 12.   Odprawiona zostanie Msza Święta połączona z majówką, póżniej  nastąpi  zejście z Okopu Konfederatów Barskich do placu sportowego z altanką w Muszynce.  Ok. godz. 15  zaplanowano spotkanie towarzyskie przy grillu i ognisku połączone z okolicznościowym programem artystycznym. A na zakończenie wydarzenia, odbędzie się  prelekcja historyczna na temat „Konfederacji Barskiej”

Autobus na Konfederacką Majówkę do Muszynki zostanie podstawiony w Krynicy-Zdroju, na Czarnym Potoku, o godz..11, powrót godz. 17. 15.

(MaK)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)