Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
25/03/2021 - 17:25

Muzeum Okręgowe zorganizowało wielkanocny jarmark w sieci. Jest tu wszystko

Ceramiczne baranki, ozdobne drewniane pisanki, koszyczki z białego kordonka czy wiklinowe plecionki na drzwi - to wszystko co roku mogliśmy znaleźć na stoiskach Wielkanocnego Jarmarku w Miasteczku Galicyjskim. Przez pandemiczne ograniczenia tegoroczny jarmark odbędzie się w sieci.

Nic co lokalne nie jest Ci obce? Ten materiał może Cię zainteresować: Zagraliśmy hejnał z sądeckiej ratuszowej wieży! Posłuchajcie

Wirtualny Jarmark Wielkanocny, organizowany przez oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, trwa od 20 marca do 1 kwietnia. Każdy, kto chce wziąć w nim udział może bezpłatnie dołączyć do grupy na Facebooku. Tam można zobaczyć rękodzieła wystawców, które jak co roku przyciągają swoją oryginalnością i estetycznym wykonaniem.

- Jarmark w Miasteczku Galicyjskim ma swój specyficzny klimat i wyrobioną już markę. Nasze jarmarki nie tylko pięknie wyglądają, pachną tradycyjnym jadłem, ale są też idealną okazją do spędzenia wolnego czasu z rodziną. W przestrzeni wirtualnej ograniczamy się głównie do prezentacji naszych rękodzielników, twórców ludowych, producentów lokalnych wyrobów - mówi Małgorzata Łukasik-Kogut, kierownik Miasteczka Galicyjskiego.

Każdy użytkownik, który chce wystawić swoje produkty musi wpłacić 10 złotych na konto Muzeum Okręgowego i uzupełnić odpowiednie zgłoszenie. Wirtualny Jarmark Wielkanocny jest promowany także poza granicami Sądecczyzny i przez charakter portali społecznościowych może dotrzeć do większej liczby odbiorców.

- Chcemy promować to, co lokalne, rodzime, zakorzenione w naszej kulturze. Miasteczko Galicyjskie zawsze wspiera rzemieślników, twórców ludowych i lokalnych producentów czy to podczas wydarzeń na żywo czy w przestrzeni wirtualnej - mówi Małgorzata Łukasik-Kogut. W takiej wyjątkowej formie w grudniu odbył się również Jarmark Bożonarodzeniowy i chociaż nic nie zastąpi spotkań na żywo, chodzi przede wszystkim o kultywowanie tradycji.

Również inne wydarzenia na Sądecczyźnie są organizowane inaczej niż dotychczas. Bądź na bieżąco: Konkurs palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej bez publiczności i jarmarku

Na facebookowej grupie każdy znajdzie coś dla siebie: koszyczki, pisanki, baranki oraz ozdoby do domu. - Mam nadzieję, że uda nam się podobnie jak w trakcie wirtualnego Jarmarku Bożonarodzeniowego przygotować również inne formy audiowizualne z propozycjami warsztatowymi i edukacyjnymi dla dzieci - zapowiada kierownik Miasteczka Galicyjskiego. - Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w Wirtualnym Jarmarku Wielkanocnym, jedynym takim na terenie Sądecczyzny i niepowtarzalnym jak zawsze. (s.siwulska@sadeczanin.info, fot. rękodzieł: Jarmarki Galicyjskie - Facebook)Dziękujemy za przesłanie błędu