Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
01/09/2014 - 07:56

Muzyczna lokomotywa z Leszkiem Żądło i European Art Ensemble

Stowarzyszenie Lokomotywa zaprasza na muzyczną podróż w towarzystwie doborowych artystów z formacji European Art Ensemble. Na czele tego kolektywu muzyków stoi jeden z najoryginalniejszych polskich saksofonistów jazzowych Leszek Żądło.
Rabka-Zdrój, Restauracja Retro Bil, ul. Jana Pawła II 37
1 września, godzina 20:00, bilety 15 złotych, info 787 387 424
Leszek Żądło European Art Ensemble:
Leszek Żądło – saksofon tenorowy
Wojtek Groborz – fortepian
Tolek Lisiecki – kontrabas
Wiesław Jamioł - perkusja
oraz Gość specjalny
August Wilhelm Scheer – saksofon barytonowy (Niemcy)

Leszek Żądło (ur. w 1945 r w Krakowie) - saksofonista, flecista i kompozytor jazzowy polskiego pochodzenia, zamieszkały od początku lat siedemdziesiątych na stałe w Niemczech.
Studiował kierunki muzyczne w Krakowie, Wiedniu i Grazu, obecnie wykłada na uczelniach muzycznych w Würzburgu (od 1986 roku) i Monachium (od 1991). W Polsce wieloletni Dyrektor artystyczny słynnych warsztatów muzycznych w Chodzieży.
Współpracował z legendami jazzu Elvinem Jonesem (Jazzmachine), Dexterem Gordonem, a także z bigbandami Thada Jonesa, Slide Hamptona oraz RIAS Symphony Orchestra, European Jazz Quintet, Experimenti Berlin czy Overtone Orchestra.
Międzynarodowe sukcesy i uznanie przyszły już na emigracji, na początku lat siedemdziesiątych, najpierw w Austrii, potem w Niemczech gdzie w 1972 założył swój pierwszy zespół, Leszek Żądło Ensemble. W roku następnym nakładem wydawnictwa Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego (w znakomitej serii "Biały Kruk Czarnego krążka") ukazała się płyta "Inner silence" "zagranicznej" formacji Leszka Żądło z niezapomnianą parafrazą pastorałki "Oj maluśki, maluśki". Ponownie zachwycił polską publiczność w 1976 roku koncertem na I Ogólnopolskim Przeglądzie Studenckich Grup Jazzowych (późniejszy festiwal Jazz Juniors). W 1983 roku w Niemczech, pod jego kierunkiem rozpoczął działalność Polski Jazz Ensemble (pisownia oryginalna !), zespół złożony z emigracyjnych gwiazd polskiego jazzu, kontrabasisty Bronisława Suchanka, pianisty Władysława "Adzika" Sendeckiego oraz perkusisty Janusza Stefańskiego. Od początku mocno akcentował polskie pochodzenie, nie tylko w nazwie, czy repertuarze (kompozycja "Polonez" Żądły), ale organizując także charytatywne koncerty na rzecz rodaków w kraju pogrążonym w stanie wojennym. Od 1999 roku prowadzi zespół European Art Orchestra. W roku 2010 wystąpił obok najznakomitszych polskich jazzmanów na wielkiej Gali Polskiego Jazzu, która odbyła się w ramach Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu.
Pośród wielu znakomitych nagrań Leszka Żądło, warto wspomnieć o projekcie z roku 2009 "All That Chopin" zrealizowanym wspólnie z rosyjskim pianistą Leonidem Czyżykiem. Premiera tego materiału w Filharmonii w Monachium na początku roku 2010 zakończyła się owacją na stojąco.
Muzyczny dorobek Leszka Żądło to ponad 80 płyt, w których nagraniu uczestniczył, to także nagrania radiowe i telewizyjne, liczne koncerty oraz organizacja warsztatów dla młodych muzyków w Niemczech i w Polsce.
Leszek Żądło był trzecim i ostatnim partnerem życiowym znanej polskiej aktorki Barbary Kwiatkowskiej znanej miedzy innymi z filmów "Ewa chce spać" i "Jowita".
Długoletni przewodniczący Stowarzyszenia na Rzecz Porozumienia Niemiecko-Polskiego, promującego inicjatywy społeczno-kulturalne.

Wilhelm Scheer jest cenionym na niemieckim rynku jazzowym saksofonista barytonowym znany jednak głównie jako naukowiec, autor i wydawca książek z dziedziny informatyki.Wieloletni prezes firmy BITKOM.
Wojtek Groborz i Tolek Lisiecki współpracują ze sobą w formacji Jazz Band Ball Orchestra i zostali przez Leszka zaproszeni do udziału w tym projekcie muzycznym.
Wiesław Jamioł jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracował m.in. z Sebastianem Bernatowiczem, Leszkiem Kułakowskim, Januszem Muniakiem, Markiem Stryszowskim i Ryszardem Styłą.

(oprac. JB)
Źródło: Stowarzyszenie Lokomotywa







Dziękujemy za przesłanie błędu