Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
10/08/2018 - 13:10

Muzyka Zaklęta w Drewnie: Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński „Oj Borom, Borom”

Maniucha I Ksawery to duet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki, łącząc je w opowieści odwzorowujące cykle przyrody i ludzkiego życia.

Małopolska to region o wyjątkowym potencjale turystycznym, ze względu na różnorodność atrakcji kulturowych, historycznych, jak również przyrodniczych. Stolica Województwa Małopolskiego - Kraków, jest najliczniej odwiedzanym przez turystów polskim miastem, które oferuje wiele ciekawych miejsc, budowli i światowej klasy zabytków. Urokliwe miasta, wsie i miasteczka. Zamki, dwory, sanktuaria i skanseny. Dwie unikatowe kopalnie soli i dziewięć uzdrowisk.

Sześć parków narodowych, z Tatrzańskim na czele, dwanaście parków krajobrazowych i aż osiemdziesiąt pięć rezerwatów przyrody. Potencjał turystyczny Małopolski można rozpatrywać w skali nie tylko ogólnopolskiej, ale również europejskiej.

Małopolska należy do województw posiadających największy potencjał do rozwoju turystyki. Atrakcje turystyczne zlokalizowane w regionie stanowią jedną z najciekawszych destynacji w Polsce, nie tylko dla turysty z Polski, ale także z zagranicy.

Województwo Małopolskie to również wiele ciekawych wydarzeń o charakterze kulturalnym, które przyciągaj rzesze turystów z kraju oraz z zagranicy. Rok 2018 obfituje w jubileusz 15-lecia wpisania kościołów na listę UNESCO oraz 5-lecie wpisania cerkwi na Listę UNESCO. Z tego też tytułu Małopolska Organizacja Turystyczna w ramach powierzonego zadania przez Województwo Małopolskie pn. „Utrzymanie Trwałości i Rozwój Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej „MSIT" włączyła się w promocję i upamiętnienie tego jakże ważnego jubileuszu poprzez promocje koncertów z cyklu Muzyka Zaklęta w Drewnie.

Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński występowali m. in w Pardon To Tu, otrzymali pierwsze miejsce na Turnieju Muzyków Prawdziwych, organizowanym przez Filharmonię Szczecińską w kategorii Soliści Wokaliści (2015) oraz Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja(2016). Nagroda ta umożliwiła im nagranie płyty Oj Borom Borom.

Chętnie koncertują w różnych przestrzeniach - zarówno kameralnych (bielańskie podwórko, folwark w Badowie), jak i klubach muzycznych czy salach koncertowych, jak Studio Lutosławskiego czy Filharmonia w Szczecinie. Podczas koncertów muzycy przywołują zasłyszane na wsi bajki i historie. Za tło wizualne koncertów odpowiadają członkowie Kolektywu Malarze.

Maniucha Bikont

Ur. w 1986r w Warszawie. Muzyczka, antropolożka, doktorantka wydziału Artes Liberales (UW), uczestniczka badań terenowych w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i w Rosji. Członkini zespołów muzycznych i teatralnych zajmujących się muzyką tradycyjną, rytuałami, improwizacją i niekonwencjonalnymi technikami wokalnymi.

Związana z Fundacją Muzyka Kresów (od 1999 r.), Stowarzyszeniem „Dom Tańca” (od 2006 r.), OPT „Gardzienice” (2005-2010), Chórem Kobiet (2010-2013). Od 2008 roku uczestniczka i współtwórczyni projektów Jagny Knittel realizowanych na ukraińskim i białoruskim Polesiu. Stypendystka Funduszu Wyszehradzkiego na katedrze etnomuzykologii w Akademii Muzycznej w Kijowie u Jewgena Jefremowa (2010/2011).

Wokalistka zespołów: Dziczka, Z lasu, Niewte, Gęba. W kapeli Tęgie Chłopy śpiewa i gra na tubie. Współpracuje z Prusinowski Kompania i innymi wykonującymi muzykę tradycyjną in crudo. Współpracuje z muzykami jazzowymi i awangardowymi, jak: Ksawery Wójciński, Assaf Talmudi, Shay Tsabari, Rafael Rogiński, Ilia Saytanov.

Prowadzi muzyczne warsztaty i potańcówki w Polsce, na Litwie, Ukrainie i w Rosji.
Współpracuje przy muzyce do filmów i spektakli. Kuratorka koncertów na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Związana z Kieleckim Taborem Domu Tańca.

Brała udział w nagraniach płyt: Pieśni z Ukrainy i Kolędy z Podlasia zespołu Dziczka, Where my complete beloved is zespołu Hera, Adieu Adama Struga, Ławeczka zespołu Warszawa Wschodnia, Dansing kapeli Tęgie Chłopy.

Piosenka z Herą i artykuł w Jazzarium

Ksawery Wójciński

Kontrabasista i kompozytor, ur. w 1983 r. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. 
Współpracował z takimi muzykami jak: Charles Gayle, Uri Caine, Mikołaj Trzaska, Michael Zerang, Hamid Drake, Maniucha Bikont, Satoko Fuji, Nicolle Mitchell, Tim Sparks, Klaus Kugel, Ken Vandermark, Mats Gustafsson, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys, Szymon i Maurycy Wójcińscy.

Współtworzy takie formacje jak: Wójciński/Szmańda Quartet, Charles Gayle Trio. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów. 

http://culture.pl/pl/wideo/ksawer-wojcinski-the-soul-wideo

Wywiad

LINKI:

www.facebook.com/ManiuchaKsawery

www.soundcloud.com/user-647157597

VIDEO:

Maniucha i Ksawery - Oj borom borom

Maniucha i Ksawery - Oj dala mene moja matinka dala

RECENZJE:

Olo Walicki

„Duet głosu i kontrabasu to rzadkie połączenie. To odważny i śmiały ruch, żeby w tak małym składzie przygotować materiał koncertowy. Muzykom udało się to dzięki dojrzałości, zachowaniu minimalizmu oraz niebywałej precyzji wykonawczej.  

Mam na myśli nie tylko warstwę warsztatową, ale również odniesienia stylistyczne, kreowaną przez duet estetykę, głęboką znajomość źródeł, świadomość, do czego artyści się odnoszą, co z czym chcą połączyć. Ich gra jest pełna niuansów, uwrażliwia. Byłem oczarowany tak piękną, autentyczną i przekonującą propozycją tego duetu.

Kontrabas tworzy tu autonomiczne środowisko, rozwinięcie emocjonalne muzyki duetu. Ksawery jest kontrabasistą jazzowym, ale ma rzetelne wykształcenie akademickie, wie co robi, ma też dostęp do wielu technik wykonawczych i świadomie z nich korzysta. Śpiew i instrument ‘rozmawiają ze sobą’. Kontrabas jest integralną częścią dialogu, który tworzy się na żywo i wybrzmiewa w naszych uszach. Partie Ksawerego są bardzo intuicyjnie i silnie związane z melodią śpiewu Maniuchy. Powstaje niezwykła rzecz.”

Kajetan Prochyra

„Maniucha Bikont śpiewa i zbiera muzykę tradycyjną. Podróżuje po wsiach od Radomszczyzny przez Podlasie, Polesie aż po Moskwę, by poznawać muzykę i muzyków, i od nich czerpać wiedzę. Choć na usta cisną się słowa takie jak "badaczka" czy "etnomuzykolog", znając Maniuchę ładnych parę lat jestem przekonany, że robi to przede wszystkim dla energii i radości jakie dają jej te spotkania i jaką może potem oddać widzom i słuchaczom ze sceny.” 

Maria Baliszewska                                                                   

„Maniucha Bikont jest wyjątkową śpiewaczką. Uczyła się u samego źródła sposobu intonowania, manier wykonawczych, ozdabiania. Śpiewa różne pieśni: poleskie ale także mazowieckie i z południa. Stara się zawsze głęboko wejść w zespół znaczeniowy, w kontekst, a to wyjątkowe zjawisko. Cieszę się, że nagroda Czesława do niej trafiła. Niemen zawsze zwracał uwagę na źródła, lubił żeby wykonawcy byli blisko niego. Ten duet idealnie się wpisuje, oni są blisko źródła.”

Pieśni Polesia

Spotkanie Dwóch Światów

Jest upalny, czerwcowy wieczór we wsi Kurczyca. Gorące, stojące powietrze. Na ławeczce trzy starsze panie, ja przykucnięta obok. Panie śpiewają, siedząc całkiem nieruchomo. Hanna, Halina i Leonida. Jedyne co przerywa bezruch, to kłębiący się nad nami rój komarów. Tego wieczora panie śpiewają pieśni żniwne i weselne. 

Do Kurczycy jeździłam kilka razy w ciągu ostatnich sześciu lat. Nagrywałam te same pieśni po wielokroć, a też za każdym razem nowe. Śpiewałam je razem z miejscowymi śpiewaczkami. Kiedy pani Hanna uzna, że jakąś pieśń mam wreszcie opanowaną, akceptuje: „O, to będziesz już śpiewać.” Czuję wtedy, że mi te pieśni daruje. Teraz ja pragnę się z Państwem podzielić tymi pieśniami. 

Ta płyta to opowieść o jednym z wielu miejsc, które odwiedziłam w ciągu ostatnich kilku lat, jeżdżąc po Polesiu w poszukiwaniu śpiewaczek i śpiewaków starszego pokolenia, aby móc posłuchać ich, pożyć chwilę z nimi, pośpiewać, zrozumieć świat, w którym ich pieśni powstały. Wracam zawsze pełna wrażeń i szukam sposobów żeby oddać emocje, które mi tam towarzyszyły.

To co robimy z Ksawerym to już nie etnografia, ale kreowanie własnej interpretacji, własnego świata. Najpierw uczymy się pieśni razem, wsłuchując się w warianty, barwy, nastrój. Potem przetwarzamy je przez naszą wrażliwość i wyobraźnię. Dalsza praca dzieje się już pomiędzy nami - szukanie współbrzmień głosu i kontrabasu, znajdowanie wspólnego pulsu. Ksawery gra intuicyjnie, improwizuje, rozwija motywy wokalne.

Tak jak mój śpiew jest interpretacją pieśni, które usłyszałam z ust pani Hanny, pani Haliny i pani Loni, interpretacją jest też złożenie tekstów w taką, a nie inną całość. Chciałam żeby powstało wrażenie, że wszystkie te historie są częścią jednej mitologii. Nieprzypadkowo zaczynamy od pieśni wiosennej, zalotnej. Dalej pojawia się niepewność - jaki los spotka młodego chłopca, który wyrusza w poszukiwaniu ukochanej; ciekawość - kto trafi się dziewczynie z pękiem ziół.

Potem następują opowieści z dojrzałego już życia - doświadczenie rozłąki, śmierci bliskich, życie z nową rodziną, tęsknota za domem. Na koniec kolędą wracamy znów do zalotów, wesela i pieśni żniwnej o orle, które nawiązują do urodzaju i płodności. Układ pieśni na płycie odwzorowuje cykl pór roku i kolejne etapy ludzkiego życia dlatego płyty można zacząć słuchać w dowolnym jej punkcie.                                                                                                                                                        Maniucha Bikont 

Działania promocyjne w ramach koncertów z cyklu Muzyka Zaklęta w Drewnie  prowadzone są w ramach kampanii promocyjnej MSIT na rok 2018 i są uzupełnieniem innych działań zmierzających do popularyzacji atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego. Więcej informacji o atrakcjach turystycznych, ważnych wydarzeniach można uzyskać na stronie www.visitmalopolska.pl lub w punktach informacji turystycznych w Małopolsce:Działania promocyjne w ramach koncertów z cyklu Muzyka Zaklęta w Drewnie  prowadzone są w ramach kampanii promocyjnej MSIT na rok 2018 i są uzupełnieniem innych działań zmierzających do popularyzacji atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego. Więcej informacji o atrakcjach turystycznych, ważnych wydarzeniach można uzyskać na stronie www.visitmalopolska.pl lub w punktach informacji turystycznych w Małopolsce:

1. InfoKraków, ul. Powiśle 11, 31-101 Kraków

2. InfoKraków, ul. Św. Jana 2, 31-018 Kraków

3. InfoKraków, ul. Józefa 7, 31-056 Kraków

4. InfoKraków Sukiennice, Rynek Główny 1/3, 31-042 Kraków

5. InfoKraków, ul. Szpitalna 25, 31-024 Kraków

6. InfoKraków Pawilon Wyspiański, pl. Wszystkich Świętych 2, 31-004 Kraków

7. InfoKraków Międzynarodowy Port Lotniczy w Balicach, 32-083 Balice

8. Jednostka IT w Myślenicach , Rynek 27, 32-400 Myślenice

9. Jednostka IT w Wiśniowej, Wiśniowa 301, 32-412 Wiśniowa

10. Jednostka IT w Dobczycach, ul. Podgórska 1, 32-410 Dobczyce

11. Jednostka IT w Olkuszu, ul. Floriańska 8, 32-300 Olkusz

12. Jednostka IT w Miechowie, Plac Kościuszki 1A, 32-200 Miechów

13. Jednostka IT w Wieliczce, ul. Dembowskiego 2A, 32-020 Wieliczka

14. Jednostka IT w Tarnowie Rynek 7, 33-100 Tarnów

15. Jednostka IT w Tuchowie, ul. Chopina 10, 33-170 Tuchów

16. Jednostka IT w Dąbrowie Tarnowskiej, ul. Polna 13, 33-200 Dąbrowa Tarnowska

17. Jednostka IT w Bochni, ul. Solna 2, 32-700 Bochnia

18. Jednostka IT w Wadowicach, ul. Kościelna 4, 34-100 Wadowice

19. Jednostka IT w Andrychowie, Rynek 27, 34-120 Andrychów

20. Jednostka IT w Suchej Beskidzkiej, ul. Zamkowa 1, 34-200 Sucha Beskidzka

21. Jednostka IT w Oświęcimiu, ul. St. Leszczyńskiej 12, 32-600 Oświęcim

22. Jednostka IT w Chrzanowie, Aleja Henryka 40, 32-500 Chrzanów

23. Jednostka IT w Trzebini, ul. Kościuszki 74, 32-540 Trzebinia

24. Jednostka IT w Wygiełzowie, ul. Podzamcze 1, 32-551 Babice

25. Jednostka IT w Zakopanem, ul. Kościeliska 7, 34-500 Zakopane

26. Jednostka IT w Poroninie, ul. Józefa Piłsudskiego 2, 34-520 Poronin

27. Jednostka IT w Witowie, Witów 239A, 34-512 Witów

28. Jednostka IT w Białym Dunajcu, ul. Jana Pawła II 363, 34-425 Biały Dunajec

29. Jednostka IT w Białce Tatrzańskiej, ul. Środkowa 179A, 34-405 Białka Tatrzańska

30. Jednostka IT w Nowym Targu, Rynek 1, 34-400 Nowy Targ

31. Jednostka IT w Rabce-Zdroju, ul. Parkowa 2, 34-700 Rabka-Zdrój

32. Jednostka IT w Bukowinie Tatrzańskiej, ul. Sportowa 22, 34-530 Bukowina Tatrzańska

33. Jednostka IT w Ochotnicy Górnej, Osiedle Ustrzyk 388, 34-453 Ochotnica Dolna

34. Jednostka IT w Nowym Sączu, ul. Szwedzka 2, 33-300 Nowy Sącz

35. Jednostka IT w Krynicy-Zdroju, ul. Zdrojowa 4/2, 33-380 Krynica-Zdrój

36. Jednostka IT w Limanowej, Rynek 25, 34-600 Limanowa

37. Jednostka IT w Bieczu, Rynek 1, 38-340 Biecz

38. Jednostka IT w Sękowej, Siary 19, 38-307 Sękowa

39. Jednostka IT w Niedzicy, ul. Widokowa 3, 34-441 Niedzica

40. Jednostka IT w Krościenko n/Dunajcem, Rynek 35, 34-450 Krościenko nad Dunajcem

Artykuł sponsorowany

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach