Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
02/09/2020 - 07:40

Na cztery spusty zamknęli cerkiew św. Michała Archanioła w Wysowej

Cerkiew prawosławna św. Michała Archanioła w Wysowej niedostępna dla zwiedzających jeszcze do końca roku. W świątyni prowadzone są prace remontowo-konserwacyjne.

Cerkiew prawosławną św. Michała Archanioła w Wysowej wybudowano w 1779 r. na miejscu poprzedniej, spalonej dwa lata wcześniej w czasie walk konfederatów barskich z wojskami rosyjskimi. Świątynia należy do zachodnio-łemkowskich obiektów sakralnych.

Pierwotnie trójdzielna, obecnie jest dwudzielną, w 1910 r. nawę powiększono o przedsionek. Polichromia o charakterze neogotyckim datowana jest na lata 1912–13. Wewnątrz zachował się kompletny ikonostas barokowy z XVIII w., a po stronie północnej nawy barokowy ołtarz boczny z ikoną Matki Boskiej.

Prace remontowe, prowadzone od lutego 2019 roku przywrócą cerkwi dawny wygląd i blask. Modernizacja obejmuje położenie gontu na elewacji zewnętrznej, rekonstrukcję schodów i bramy wejściowej, a także odnowienie stolarki okiennej i wymianę podłogi. Konserwacji poddana jest też polichromia, wymieniona zostanie również instalacja elektryczna. Zagospodarowane zostanie teren wokół świątyni.

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu