Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
20/08/2012 - 18:43

A nad wrzosowiskami unosiła się poetycko-muzyczna mgła

Piwniczna-Zdrój po raz trzynasty była miejscem Międzynarodowych Spotkania Poetów, Muzyków i Plastyków Karpat "Wrzosowisko 2012". To impreza łącząca narody polski, łemkowski oraz słowacki i przybliżająca ich kulturę.
W pijalni na Zawodziu popłynęły poetyckie strofy oraz muzyka gór. Do Piwnicznej na doroczną "ucztę słowa" zjechali, jak, co roku poeci z Polski i Słowacji. Dopisali Ci wierni od lat "Wrzosowisku", jak również debiutanci i przyjaciele spotkań, którzy bardzo sobie cenią obcowanie z poetyckimi strofami i bezpośredni kontakt, możliwość rozmowy z ich twórcami. Poeci - zgodnie z "wrzosową" tradycją czytali swoje wiersze, dzielili się ze słuchaczami refleksjami, dyskutowali o warsztacie pisarskim. Między sobą wymieniali własne tomiki. To już tradycja, w którą wpisały się posiady na wrzosowych polanach na Śmigowskiem. W tym roku „wrzosowe grono” powiększyło się o grupę jedenastu znakomitych artystów malarzy z całej Polski – uczestników drugiego już tygodniowego pleneru w Piwnicznej-Zdroju. Efekty ich pracy można było zobaczyć na poplenerowej wystawie, która towarzyszyła międzynarodowym spotkaniom.
- I jak co roku wrzosy przepięknie zakwitły i cieszą oko niepowtarzalnymi barwami – mówi Barbara Krężołek – Paluchowa, współtwórczyni „Wrzosowiska”. – Jest ich wyjątkowo dużo. W tym roku wrzosowiska nie zostały spalone w okresie wiosennego wypalania traw. Teraz te śliczne rośliny się odwdzięczyły. Na wrzosowiskach jest liliowo, fioletowo, cudownie, a nad tym terenem, nad Popradem i Piwniczną unosi się poetycko-muzyczna mgła.
W tym roku na „Wrzosowisko 2012” przyjechali poeci z Polski i Słowacji. Trzynastą już edycję imprezy zorganizowali: Towarzystwo Miłośników Piwnicznej, Biblioteka Publiczna, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju i Lasy Państwowe. Projekt był realizowany dzięki wsparciu sponsorów m.in.: województwa małopolskiego, Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu i innych. Organizatorzy są wdzięczni za udzielone wsparcie.
Idea „Wrzosowiska” narodziła się i urzeczywistniła w redakcji „ Znad Popradu”. Od 13 lat Barbara Krężołek-Paluchowa, Wanda Łomnicka-Dulak i Maria Lebdowiczowa czuwają nad nim, wspierane przez różnych współorganizatorów i przyjaciół.
W ramach tegorocznej imprezy podsumowano IX edycję Konkursu „Sen o Karpatach”. Jury pracujące pod przewodnictwem Józefa Barana, znanego krakowskiego poety oceniło łącznie 131 zestawów, czyli 335 wierszy i za najlepsze przyznała nagrody i wyróżnienia.
- Tegoroczny konkurs poetycki, którego myślą przewodnią był las stał na bardzo wysokim poziomie – mówi Barbara Krężołek-Paluchowa, znana piwniczańska poetka, artysta plastyk, redaktor naczelna lokalnego miesięcznika „Znad Popradu”. – Nadesłano wiersze nie tylko z Polski, ale również i Słowacji. Konkurs rozwija się coraz bardziej. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, by wybrać najlepsze wiersze. Cieszy nas bardzo, że prestiż tego konkursu rośnie.
Konkurs „Sen o Karpatach” jest integralną częścią wrzosowych spotkań. Poeci startowali w dwóch kategoriach - osób do 20 lat oraz powyżej tego wieku (dorośli). Zanim jednak werdykt oceniającej komisji został ogłoszony, Józef Baran, poeta, krytyk i eseista mówił o poezji, a potem przyszedł czas na wręczenie nagród i wyróżnień. Tą część „Wrzosowiska” zorganizowano w Pijalni Artystycznej, a przed południem w kościele pw. Narodzenia NMP w Piwnicznej-Zdroju można było posłuchać koncertu muzyki cerkiewnej w wykonaniu chóru „Oktoich” z Wrocławia. Później uczestnicy „Wrzosowiska” przejechali wozami zaprzężonymi w konie na polanę Na Śmigowskiem, gdzie odbyły się poetyckie spotkanie na leśnym wrzosowisku i msza ekumeniczna.
Wieczorną część wypełnił tradycyjnie finałowy koncert "Dymi kocioł Karpat", zamykający poetyckie spotkania. Występowały m.in. zespoły regionalne ze Słowacji i Zespół Regionalny Dolina Popradu, prezentując widowisko pt. „Poprodowe Śpiywki”
Podczas „Wrzosowiska” można się też było zaopatrzyć w wydawnictwa piwniczańskie i antologię poezji, w której znalazły się wiersze nadesłane na konkurs w ubiegłym i tym roku.

Wyniki konkursu "Sen o Karpatach"
Kategoria - osoby do 20 lat.
młodzież: - Pierwsze miejsce: Barbara Plutova (Stara Lubownia), drugie miejsce: Ewelina Kępczyk (Kraków), trzecie miejsca: Agnieszka Połomska (Tęgoborze) i Adam Stefanko (Bratysława) .
Kategoria dorosłych
Pierwszego miejsca nie przyznano, drugie miejsca: Anna Piliszewska (Wieliczka), Katarzyna Zychla (Żary), trzecie miejsca: Arkadiusz Stosur (Kraków), Danuta Hasiak (Opole), Magdalena Cybulska (Łódź), Adam Mihalcin (Kobyly).
Nagrodę specjalną środowiska twórczego i władz samorządowych miasta i gminy Piwniczna-Zdrój za wiersze o Piwnicznej otrzymał Mieczysław Łyp (Rzeszów). Nagrodę rzeczową ufundowaną przez przewodniczącego Małopolskiego Oddziału Civitas Christiana otrzymała Maria Rytylewska (Myszków). Nagrodę specjalną ufundowaną przez córki leśnika Michała Łomnickiego – Zofię i Wandę za wiersz inspirowany lasem otrzymał Czesław Markiewicz (Zielona Góra).
Ponadto jury postanowiło wyróżnić drukiem wiersze: kilkudziesięciu autorów.
(MIGA)
Fot. (MIGA)







Dziękujemy za przesłanie błędu