Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
18/11/2013 - 14:00

Nagrody za „Lachoskie godonie” w Mszalnicy

Od wielu lat Stowarzyszenie Lachów Sądeckich organizuje doroczny konkurs pielęgnujący gwarę lachowską. Dotychczasowe edycje konkursu organizowane były w gminach: Podegrodzie, Nawojowa i Chełmiec. Tegoroczny konkurs odbył się w gminie Kamionka Wielka, w Mszalnicy.
W tamtejszej Świetlicy Wiejskiej lachoskim godoniem popisywali się gawędziarze z Podegrodzia, Olszany, Klęczan, Kamionki Wielkiej, Boguszy, Mystkowa i Mszalnicy. Konkurs przeprowadzony był trzech kategoriach wiekowych: dziecięcej, młodzieżowej i dorosłej. Dużą znajomością gwary wykazali się nie tylko uczestnicy konkursu ale także Danuta Mółka, pełniąca rolę konferansjera.
Komisja Artystyczna w składzie: Jadwiga Teresa Wronicz – profesor Instytutu Języka Polskiego PAN w Krakowie, Benedyk Kafel – etnograf, Stanisław Kunicki – regionalista, po przesłuchaniu prezentacji gawędziarzy postanowiła przyznać następujące miejsca:
W kategorii dziecięcej:
I miejsce dla Julii Górki z Mszalnicy
II miejsce dla Katarzyny Mróz z Klęczan
III miejsce dla Rafała Kiełbasy z Mszalnicy
Wyróżnienie otrzymał Jan Wojnarowski z Olszany.
W kategorii młodzieżowej:
I miejsce zdobyła Patrycja Ogorzałek z Mszalnicy
II miejsce przyznano Jakubowi Siedlarzowi z Boguszy
III miejsce otrzymał Dawid Rola z Boguszy
Wyróżnienie przyznano dla Dominiki Witkowskiej z Mszalnicy
W kategorii dorosłych:
I miejsce przyznano Czesławowi Majewskiemu z Mystkowa
II miejscem nagrodzono Antoniego Potońca z Olszany
III miejsce otrzymała Zofia Mółka z Mszalnicy

Na Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy Ludowych Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej w 2014 roku zakwalifikowano zdobywców I i II miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych.

„Komisja Artystyczna z zadowoleniem dostrzegła wysoki poziom wykonawczy prezentowanych gwarą opowiadań. Na szczególne podkreślenie zasługuje naturalność z jaką młodzi wykonawcy prezentowali swoje teksty. Daje to gwarancje, że gwara lachowska jako istotny element dziedzictwa kultury ludowej tego regionu nie ulegnie zapomnieniu.”
W przerwie konkursu wystąpiła kapela Zespołu Regionalnego „Mszalniczanie”.
Imprezę współorganizowali: Stowarzyszenie Lachów Sądeckich w Podegrodziu z siedziba w Niskowej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej. Konkurs otworzył dyr. GOK w Kamionce Wielkiej Kazimierz Ogorzałek i wiceprezes Stowarzyszenia Lachów Sądeckich Jan Smoleń. Nagrody dla zwycięzców wręczał prezes Marian Tabaszek.

GOK w Kamionce Wielkiej
Opr. JG
 






Dziękujemy za przesłanie błędu