Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
26/10/2021 - 16:40

Najwięksi biznesmeni XIX wieku. To oni zarabiali miliony na produkcji w Sączu

Gdyby szukać nowoczesnych zakładów produkcyjnych w Nowym Sączu w okresie autonomii galicyjskiej, to pierwsze trzeba wymienić warsztaty kolejowe. Jak twierdzi historyk dr Łukasz Połomski, pośród prywatnych inicjatyw nie znajdziemy wielkich firm. Należy tutaj jednak wspomnieć o jednym wyjątku, o rodzinie mającej niebywały zmysł przedsiębiorczy. O kim mowa?

- Twórcą hamerni w Nowym Sączu był Józef Rossmanith i to jego należy śmiało wymieniać wśród najważniejszych ludzi interesu w XIX wieku - pisze na łamach jesiennego wydania "Sądeczanin HISTORIA" dr Łukasz Połomski, ceniony historyk, nauczyciel i publicysta. Wygląda na to, że Rossmanithowie stworzyli najważniejszy rodzinny zakład produkcyjny na Sądecczyźnie.

- Trzeba pamiętać, że dawniej Nowy Sącz błyskawicznie się zmieniał, nabierał europejskiego wyglądu (oczywiście na swoje możliwości). Nad Dunajcem rozrastało się zaplecze kolei, które przyciągało wielu specjalistów szukających zatrudnienia. Rossmanith w ten sposób podjął pracę w Warsztatach Kolejowych - wyjaśnia dalej Łukasz Połomski.

- Tam poznał inżyniera Karola Kohuta, podobnie jak on, ambitnego człowieka. Panowie po stanowili spróbować sił w przemyśle żelaznym i zakupili hamernię od hrabiego Stadnickiego w Nawojowej. W całej rodzinnej historii niezwykle ważne okazało się małżeństwo Józefa Rossmanitha. Kogo poślubił? I co doprowadziło go na sam szczyt produkcyjnej potęgi? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w jesiennym wydaniu kwartalnika "Sądeczanin HISTORIA".

KUP MIESIĘCZNIK, KUP KWARTALNIK - NAJWYGODNIEJ PRZEZ INTERNET!

W gronie autorów jak zwykle najlepsi specjaliści, w większości znani już naszym czytelnikom. Swoje artykuły w najnowszym numerze publikują: Agnieszka FilipekArtur Franczakdr Anna Janota-StramaWitold KalińskiKamil Kmakdr Tomasz Jacek LisMaria MarcinowskaEdyta Ross-PazdykMichał Wójcik oraz – naturalnie – członkowie naszego redakcyjnego grona, a więc Jakub Marcin Bulzakdr Łukasz PołomskiSylwester Rękas i dr Sławomir Wróblewski.

Kwartalnik można kupić w Nowym Sączu w Księgarni Alfabet przy ul. Jagiellońskiej 5, Antykwariacie "Bestseller" przy ul. Sobieskiego 1, Kiosku wielobranżowym przy ul. Jagiellońskiej 23, kiosku przy ul. Kościuszki 20, Salonie Prasowym przy ul. Krakowskiej 31, punkcie sprzedaży prasy przy ul. Lwowskiej 66A oraz w Kawiarni Galicyjskiej w Miasteczku Galicyjskim. Kwartalnik jest również dostępny w Sklepie u Pasonia w Łącku, kioskach Ruchu, księgarniach i innych punktach sprzedaży na terenie Nowego Sącza i Sądecczyzny.

Zachęcamy do lektury! ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu