Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
24/10/2020 - 09:00

Nie żyje ks. Józef Grabowski. Przez kilka lat posługiwał na Sądecczyźnie

W piątek 23 października zmarł ks. Józef Grabowski, który przez dwadzieścia dwa lata był proboszczem w Mędrzechowie koło Szczucina. Przez kilka lat pracował jako wikariusz w Jazowsku, Maszkienicach, Tylmanowej, Rożnowicach i Lisiej Górze. Pogrzeb zmarłego kapłana odbędzie się we wtorek 27 października w Mędrzechowie.

Ks. Józef Grabowski urodził się 17 grudnia 1935 roku w Łopuchowej. Pochodził z parafii Łączki Kucharskie, która obecnie należy do diecezji rzeszowskiej. W 1952 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych, 18 stycznia 1959 roku w tarnowskiej katedrze został wyświęcony na kapłana.

Zobacz też Nie żyje ks. Józef Puchała. Był kanonikiem sądeckiej kapituły

Jako wikariusz przez kilka miesięcy pracował w Maszkienicach. Następnie biskup posłał go do Jazowska, gdzie pracował przez dwa lata do 1961 roku. Śp. ks. Józef Grabowski posługiwał także w Tylmanowej, Wadowicach Dolnych, Rożnowicach, Lisiej Górze i Mędrzechowie.

4 lipca 1983 roku biskup tarnowski mianował go proboszczem parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Mędrzechowie, gdzie duszpasterzował przez dwadzieścia dwa lata, do 20 sierpnia 2005 roku. Ponadto sprawował obowiązki wicenotariusza do spraw łączności internetowej w dekanacie Szczucin oraz wicedziekana dekanatu Szczucin.

Zobacz też Zmarł ks. Antoni Tworek. Przez wiele lat był wikariuszem w Rytrze i Łącku

Po przejściu na emeryturę pozostał w Mędrzechowie jako rezydent. 25 stycznia 2019 roku zamieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.

Za gorliwie pełnioną posługę kapłańską w 1980 roku otrzymał diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale, a w 1983 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. Został również obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Katedralnej w Radomiu.

Ks. Józef Grabowski zmarł 23 października. Jego pogrzeb odbędzie się we wtorek 27 października w Mędrzechowie. O godzinie 14 zostanie odprawiona msza pogrzebowa za duszę kapłana. Po Eucharystii jego ciało zostanie złożone na cmentarzu parafialnym. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. Ilustracyjna, Źr. Portal Diecezji Tarnowskiej)Dziękujemy za przesłanie błędu