Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
27/02/2020 - 12:45

Nikifor-malarz wizjoner. Artysta przewidział budowę ratusza w Muszynie

W Muszynie wyrasta quasi ratusz, którego otwarcie dla zwiedzających zaplanowane jest latem b.r. A tymczasem, ponad pół wieku temu jego powstanie w centrum miasta przewidział Nikifor Krynicki, który namalował nieistniejący obiekt.

Latem tego roku zaplanowane jest otwarcie dla zwiedzających quasi ratusza, nowej atrakcji turystycznej Muszyny. Obecnie budynek jest w stanie surowym zamkniętym, wewnątrz trwają prace wykończeniowe.

Powstanie ratusza ponad pół wieku temu w centrum uzdrowiska przewidział Nikifor Krynicki, który namalował nieistniejący obiekt. Nadał mu rysy nowosądeckiego magistratu, umieszczając w uzdrowiskowej przestrzeni.

Jak pisze w publikacji etnograf i kustosz w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Zbigniew Wolanin „O malarstwie Nikifora”, łemkowski malarz był swoistym dokumentalistą rzeczywistości. Wybierając pewien jej element do utrwalenia na obrazie, przekształcał i poprawiał ją według własnego uznania. Jednak brał na warsztat tylko to, co było warte namalowania.

Zbigniew Wolanin, (w oparciu o Janusz Roszko, 1966) przytacza dyskusję, jaką odbył z Nikiforem Janusz Roszko, reporter „Dziennika Polskiego”, związany z „Życiem literackim” i grupą poetycką Muszyna, współtwórca telewizyjnej Kroniki Krakowskiej, pisarz oraz entuzjasta archeologii. 

"…zastałem go, jak jeszcze rysował szkice do przyszłych obrazków. Był to cykl okolicznych miast. Temat główny: rynek i ratusz. Tuchów, Tarnów, Nowy Sącz, Muszyna... Widziałem, jak pod ręką nieomylnie wyrasta kształt znanego mi ratusza nowosądeckiego, może nieco zmieniony, ale na końcu świata poznałbym tę śmieszną budowlę po wygiętym mansardowym dachu i cienkiej jak igła wieżycy.

Ale pod podpisem „Muszyna" coś zaskakującego. Jest kapliczka ze świętym Janem, drugiej nie widać-i jest trawnik z ławkami, ale pośrodku rynku, gdzie pusty plac, ratusz nagle wyrósł. Z wieżą, na wieży ganek, na szczycie flaga. Nikifor pokazuje palcem na ganek: Muszyna (akwarela ze stałej ekspozycji w Muzeum Nikifora).

-Fojermany tu mają chodzić!- Ale w Muszynie ratusza nie ma!-wołam. - To będzie taki. Bo gmina, poczta, sąd i biblioteka osobno. A na dole sklepy. Prawą stroną- pokazuje palcem na rysunku tor kolejowy- przejeżdżać będzie kolej, lewą samochody”.

Po oddaniu do użytku, zagospodarowane pomieszczenia quasi ratusza w Muszynie będą pełnić funkcje muzealne i punktu poboru wody mineralnej. Będzie też stylizowana, reprezentatywna sala (ślubów, taneczna itd.).

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu