Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
06/01/2020 - 09:15

Nowe płyty w powiatowej Fonotece.Trzy regionalne zespoły nagrały swoje krążki

Powiatowa Fonoteka wzbogaciła się o trzy płyty. Nowiuteńkie krążki z oryginalnymi, regionalnymi utworami nagrały ludowe zespoły z Brzeznej i Przyszowej.

Nowe płyty, które trafiły do powiatowej Fonoteki wręczył zespołom starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.  

- Dziękuję za to, że dbacie o zachowanie naszych tradycji – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – Dzięki takim zespołom jak wasza, gromadzimy w naszej Fonotece oryginalne, regionalne utwory i zachowujemy je dla potomnych.

Sto krążków CD i płytę „matkę” ze swoimi utworami otrzymał Zespół Pieśni i Tańca „Brzeźnioki”. Zespół powstał w listopadzie 2017 roku z inicjatywy Małgorzaty Kmiecik i Iwony Bodziony przy stowarzyszeniu, którego prezesem został Jan Kożuch. Członkowie zespołu to w większości mieszkańcy Brzeznej, Gostwicy, Podrzecza, Chochorowic i Stadeł.

Liczący ponad 140 osób zespół tworzą cztery grupy wiekowe: grupa maluszków od 3 do 7 lat, grupa dziecięca od 8 do 13 lat, grupa młodzieżowa od 14 do 18 lat oraz grupa osób dorosłych. Program artystyczny zespołu to tradycyjne tańce, muzyka i zabawy charakterystyczne dla regionu Lachów Podegrodzkich.

Kolejne sto płyt trafiło do Zespołu Regionalnego „Przyszowianie”. Grupa prezentuje zwyczaje, tańce, obrzędy Lachów Sądeckich. Instruktorem zespołu jest Edward Bocheński

Starosta wręczył też płytę „matkę” i sto krążków CD Grupie Śpiewaczej z Przyszowej. Zespół działa od 2014 roku. Tworzy go pięciu śpiewaków, którzy szperając i wydobywając stare zapomniane piosenki i melodie śpiewane przez naszych dziadków i ojców na zabawach, weselach i innych spotkaniach, pragną zachować je dla potomnych. Skład grupy: Franciszek Hebda, Bronisław Stypuła, Józef Leśniak, Zbigniew Pająk i Andrzej Bargieł. (olsz)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)