Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
13/09/2020 - 19:20

Nowe stroje ludowe dla zespołów regionalnych z Rożnowa

Strojem ludowym określa się charakterystyczny ubiór codzienny lub odświętny, używany przez większość polskich grup etnograficznych. Mimo, że okres największego rozwoju strojów regionalnych przypadł na drugą połowę XIX i początek XX wieku, zespoły ludowe na Sądecczyźnie nadal cieszą się ogromną popularnością.

Rożnowskie zespoły regionalne już po raz kolejny uzyskały zewnętrzne środki finansowe na realizację zadania, którego przedmiotem było doposażenie zespołów w niepowtarzalne stroje ludowe. W ramach dotacji udało się zakupić stroje i wyjątkowe rekwizyty obrzędowe, a także odświeżyć i zregenerować bardziej zużyte modele.

Czytaj też: Perfidne oszustwa w Gródku nad Dunajcem. Gmina ostrzega mieszkańców

Grupy regionalne kultywujące i popularyzujące lokalne tradycje w dziedzinie folkloru mają teraz powód do dumy. To dzięki ich muzyce, tańcom, śpiewom i zwyczajom ludowe praktyki są w dalszym ciągu żywe. Cały projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury, w ramach programu EtnoPolska 2020. Wykonawcą przepięknych strojów jest Patryk Rutkowski. Teraz rożnowskie zespoły regionalne będą prezentować się jak nigdy wcześniej! ([email protected], fot. ilustracyjne, archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe