Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
04/01/2020 - 15:10

Nowe zasady ślubów kościelnych. Spore zmiany od 2020 roku

Coraz więcej małżeństw się rozpada, dlatego Kościół katolicki postanowił zmienić zasady zawierania ślubów. Konferencja Episkopatu Polski za cel stawia wychwycenie związków, które skazane są na niepowodzenie, a w konsekwencji rozwód. Bierzesz ślub w 2020? To dotyczy także Ciebie!
  • ksiądz podejmie decyzję o dopuszczeniu narzeczonych do ślubu kościelnego, 
  • każdy z narzeczonych będzie rozmawiał z księdzem osobno, 
  • kapłan ma nie ograniczać się do wypełnienia protokołu przedmałżeńskiego na zasadzie ,,tak" lub ,,nie", powinien także opisać sytuację narzeczonych, 
  • jeśli narzeczeni mają już dzieci, ksiądz ma odwodzić od decyzji o ślubie ze względu na potomstwo,
  • kapłan będzie pytał o zdrowie narzeczonych pod względem seksualnym i zdolności do współżycia.

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała Dekret ogólny KEP o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem związku małżeńskiego. Nowe przepisy w całym Kościele zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2020 r. 

Narzeczeni, którzy mają za sobą kurs przedmałżeński, na kilka miesięcy przed ślubem zobowiązani są sporządzić protokół przedmałżeński. W tym celu spotykają się z kapłanem w kancelarii parafialnej. Dotychczas ksiądz, po zadaniu pytań wskazanych w formularzu, miał możliwość przeprowadzenia indywidualnej rozmowy zarówno z przyszłą żoną, jak i przyszłym mężem (bez obecności tego drugiego).

Nowe przepisy przewidują już nie możliwość, a wręcz obowiązek przeprowadzenia indywidualnego wywiadu - wszystko po to, aby w cztery oczy porozmawiać o relacji łączącej narzeczonych i wychwycić ewentualne zagrożenia.

Odnotowując odpowiedzi w protokole przedmałżeńskim kapłan powinien unikać lakonicznych sformułowań w postaci krótkiego ,,tak" lub ,,nie" i skupić się na opisaniu sytuacji narzeczonych w bardziej rozbudowany sposób. Ksiądz pouczy także przyszłych małżonków o obowiązku mówienia prawdy podczas rozmowy. 

Dekret Konferencji Episkopatu Polski formalizuje to, co do tej pory podlegało indywidualnej interpretacji kościelnego prawa przez proboszcza. Pytanie o dobrowolność zawarcia związku małżeńskiego zostanie poszerzone o zagadnienie, czy do ślubu nie zmusza młodych rodzina.

Wszelkie formy nacisku w przyszłości mogą stanowić jeden z powodów pogorszenia relacji. Kontrowersyjnym postanowieniem jest zapis, który obliguje księży do zniechęcania narzeczonych do wzięcia ślubu kościelnego, jeżeli mają oni już dzieci albo spodziewają się potomstwa.

Władze Kościoła twierdzą, że decyzja podejmowana niejako ze względu na dzieci nigdy nie jest w pełni swobodną, pozbawioną presji i nacisku. Episkopat dostosowuje przepisy do rzeczywistości, w której ślub kościelny stopniowo odchodzi do lamusa.

Instytucja ta postrzegana jest przez wielu jako przestarzała i niepotrzebna. Rolą Kościoła jest obecnie zapobieganie zawieraniu małżeństw, które z góry skazane są na niepowodzenie.

Zobacz też: Wolontariusze z Sądecczyzny, którzy podbili serca Polaków 

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2020 roku. Narzeczeni nie powinni bać się czerwcowej nowelizacji. Chodzi o ich lepsze przygotowanie do roli przyszłych małżonków. Pamiętajmy, że udane małżeństwa nie są efektem znalezienia idealnej osoby, lecz kochania niedoskonałego człowieka, którego wybrało się na współmałżonka.

K.K., [email protected], fot. archiwum Sądeczanin







Dziękujemy za przesłanie błędu