Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
23/09/2019 - 17:05

Nowosądecki "Splot" obchodził 30-lecie swego istnienia

18 września Zespół Szkół Społecznych „Splot” Z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Karskiego w Nowym Sączu obchodził jubileusz 30-lecia powstania. Honorowy patronat objął Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel i Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.


Uroczystość swoją obecnością zaszczycili politycy i samorządowcy. Obecni byli też dyrektorzy sądeckich szkół i instytucji oraz przyjaciele szkoły. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele kolejowym, następnie goście i gospodarze spotkali się w sali widowiskowej PWSZ.

Uroczystość przebiegała w konwencji benefisu, podczas którego wszyscy dyrektorzy szkoły wspominali czas, kiedy stali na czele „Jubilatki”. Wszyscy podkreślali wyjątkowość tej szkoły, czego potwierdzeniem były spontaniczne ”występy” byłych uczniów czy też rodziców absolwentów, którzy pojawiali się na scenie, by podzielić się swoimi refleksjami, anegdotami i podziękować nauczycielom.

Benefis uzupełniała część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycielki: Dorotę Kulig, Annę Rapcię. Po uroczystości wszyscy przeszli do „Splotu” obejrzeć wystawy pokazujące wieloletnią działalność szkoły i dzielić się wspomnieniami.   

Szkoła została założona we wrześniu 1989 roku jako pierwsza w Nowym Sączu i druga w Polsce szkoła społeczna. Założycielką i pierwszą dyrektorką szkoły była dr Alicja Derkowska - długoletni pracownik naukowy Wydziału Matematyki Uniwersytetu Łódzkiego, a od 1999 roku członek Stowarzyszenia Innowatorów Społecznych ASHOKA. Szkoła założona została przez rodziców, nauczycieli i sympatyków ruchu „Solidarność” i była odpowiedzią na potrzebę powstania nowatorskiej placówki oświatowej. Organem założycielskim, prowadzącym szkołę do dnia dzisiejszego, było powstałe w grudniu 1988 roku Małopolskie Towarzystwo Oświatowe (MTO).

Szkołę początkowo stanowiło Społeczne Liceum Ogólnokształcące, a w roku 1990 powstało Społeczne Liceum Ekonomiczne. Rok później obie szkoły przekształcono w Zespół Szkół Społecznych „Splot”. Społeczne Liceum Ekonomiczne zostało zlikwidowane w 2001 r.

Pierwszą siedzibą szkoły było dwupokojowe mieszkanie przy ulicy Kołłątaja 14 w Nowym Sączu. W latach 1990 -1992 szkoła znajdowała się na ostatnim piętrze hotelu robotniczego przy ul. Sienkiewicza 44. Od roku szkolnego 1992/1993 do dnia dzisiejszego szkoła mieści się w budynku byłego żłobka kolejowego przy ul. Bolesława Limanowskiego 7.

„Splot” od samego początku rozwijał się bardzo dynamicznie. W roku szkolnym 1989/1990 pracę zaczynało 14 nauczycieli, naukę 14 uczniów z których dwoje zdało maturę w Stanach Zjednoczonych, a już w kolejnym roku kandydatów do nauki było 100, konieczne było więc przeprowadzenie egzaminów wstępnych. Obecnie, łącznie w szkole podstawowej i liceum, jest 12 oddziałów klasowych.

Od początku swojego istnienia ”Splot” zaistniał w świadomości społeczności lokalnej jako szkoła przygotowująca otwartych, przedsiębiorczych i odpowiedzialnych obywateli. Już wtedy szkoła należała do najbardziej innowacyjnych i postępowych szkół w Polsce.

30-lecie Splotu. Wielka gala i mnóstwo wspomnień
W skład Zespołu Szkół Społecznych „Splot” wchodzą: Montessori Społeczna Szkoła Podstawowa "Splot" z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz trzy i czteroletnie Społeczne Licea Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Karskiego.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)