Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
23/02/2013 - 17:57

Nowy Sącz: Hufiec ZHP w Dzień Myśli Braterskiej

Uroczysta zbiórka i wspólne zdjęcie na sądeckim rynku były jedynie częścią świętowania przez harcerzy i harcerki z Hufca ZHP im. Bohaterów Ziemi Sądeckiej Dnia Myśli Braterskiej. W piątek - 22 lutego skauci na całym świecie łączyli się ze sobą myślami, gdyż data ta uświadamia im, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku.
Dzień Myśli Braterskiej AD 2013 w Nowym Sączu rozpoczął się od seansu kinowego. Następnie, posilona przepyszną drożdżówka od druha Wicka, harcerska brać przeszła na sądecki Rynek, by tam ustawić się w kształcie lilijki harcerskiej. Lilijka jest symbolem skautek i skautów, ma wskazywać, niczym igła w kompasie, drogę służby, a także wzorem królewskich rodów, które miały ją w herbie, być drogowskazem doskonałości, czystości i wszelkich cnót charakteru. Trzeba wyobrazić sobie jak wielu było zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów na sądeckim Rynku. Skoro stworzyli lilijkę sięgającą od ratusza, po kraj ulicy. Wszak sądecki Rynek należy do największych wśród małopolskich rynków.
Z Rynku harcerska młodzież przeszła do Szkoły Podstawowej nr 3, gdzie gościny udzielił dyrektor szkoły – Andrzej Hasslinger, a w rolę gospodarzy wcieliły się druhny i druhowie z 3. Nowosądeckiej Drużyny Harcerskiej „Leśni” z drużynową pwd. Renatą Bednarek, będącą równocześnie nauczycielką szkoły.
Sala gimnastyczna szkoły zaledwie pomieściła grono zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów Hufca im. Bohaterów Ziemi Sądeckiej w Nowym Sączu. Maleńki płomień świecy skupiał wzrok wszystkich, gdy śpiewali
„Płonie ognisko i szumią knieje, drużynowy jest wśród nas,
Opowiada starodawne dzieje, bohaterski wskrzesza czas
O rycerstwie spod kresowych stanic, o obrońcach naszych polskich granic…”
A kominek, przygotowany przez instruktorki Namiestnictwa Harcerskiego pozwolił wciągnąć uczestników w wir historii, ożywionej podczas gawędy oraz przez opowieści snute przez seniorów z „Szumiącego Boru”. Dzień Myśli Braterskiej zakończył pokaz ogni sztucznych, które ufundowała zuchom i harcerzom Pani Małgorzata Belska. Iskra przyjaźni i jedności ze wszystkimi skautami świata oraz z ludźmi dobrej woli wystrzeliła w niebo. Również została zasiana w sercach wielu, którzy w harcerskich mundurach po raz kolejny zawiązali krąg i usłyszeli zapewnienie, że „nie zgaśnie tej przyjaźni żar, co połączyła nas, nie pozwolimy, by ją starł nieubłagany czas”.
Krótki film ze zdjęciami sądeckich harcerzy do piosenki nagranej przez 2. NDWp "Płomienie" na 100-lecie Harcerstwa Sądeckiego można zobaczyć TUTAJ
***
22 lutego każdego roku obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej wśród skautek i skautów całego świata. Święto powołały do życia skautki na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w Stanach Zjednoczonych w 1926 roku dla uczczenia rocznicy urodzin założycieli skautingu Roberta Baden-Powella, Naczelnego Skauta Świata i jego żony Olave Baden-Powell, Naczelnej Skautki Świata. Dzień Myśli Braterskiej obchodzony był również wśród członkiń jedynej w historii świata drużyny harcerek „Mury” działającej za drutami obozu koncentracyjnego w Rawensbrück, o czym wczoraj przypomniała druhna Ewa Żywczak podczas gawędy na kominku hufca. Spośród zaproszonych członków Kręgu Seniora „Szumiący Bór” jedna z druhen wspominała uczestniczkę harcerskiej służby w nazistowskim obozie zagłady, sądeczankę, której dane było przeżyć obóz a potem brać jeszcze czynny udział w życiu lokalnej społeczności i kształtowaniu młodych charakterów. Istota ciągłości wychowawczej jest ważna w ZHP, dlatego gawędy harcerskie , żywe słowo, opowieść w blasku ognia jest niezastąpioną formą przekazywania i uczenia historii.

hm. Dorota Wolanin
oprac. (KB)






Dziękujemy za przesłanie błędu