Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
07/02/2015 - 16:38

O polskich gwarach i dialektach w sądeckim Gastronomie

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – pod tym hasłem przebiegał dzień poświęcony gwarze naszego regionu w ramach Tygodnia Językowego w Zespole Szkół Nr 1 im. KEN w Nowym Sączu. Uroczystość stała się okazją do zaprezentowania bogatego dorobku kulturowego naszego regionu oraz różnorodnych talentów uczniów sądeckiego „Gastronoma”.
Znajomość języków obcych jest we współczesnym świecie niezwykle ważna – otwiera drogę do pracy, nauki, podróży. Niestety, mimo rosnącego zainteresowania językami obcymi, można zauważyć również niepokojące zjawisko zanikania dialektów i gwar w języku polskim, co prowadzi do jego zubożenia. Stopniowo, zwłaszcza dla młodszych pokoleń, stają się one równie obce jak języki angielski, niemiecki, rosyjski czy francuski. Dostrzegając ten problem nauczyciele ZS Nr 1 im. KEN w Nowym Sączu postanowili włączyć do programu obchodów Tygodnia Językowego dzień mowy regionalnej.

Dzień regionalny rozpoczął się wykładem dr Joanny Iwaniec i dr Magdaleny Bułat – nauczycielek języka polskiego. Zgromadzona młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała odczytu o cechach gwar Sądecczyzny. Kolejnym punktem imprezy był niezwykle ciekawy i barwny program artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Nr 1, na który złożyły się żartobliwe teksty w gwarowej stylistyce oraz żywiołowe występy wokalne i taneczne. Zachwycona widownia oklaskiwała piosenki, przyśpiewki, fragmenty poezji regionalnej oraz „gadki” ludowe wygłoszone w gwarach typowych dla Rożnowa, Podegrodzia, Łącka i Piwnicznej. Śpiewom i tańcom nie było końca. Ogromna w tym zasługa uczniów, którzy wykazali się niezwykłą kreatywnością i zaangażowaniem w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy.

Obchody dnia prezentującego folklor naszego regionu zostały przygotowane przez nauczycielki ZS Nr1: Magdalenę Kałużny i Anetę Kogut. W realizację różnorodnych przedsięwzięć w ramach Tygodnia Językowego „Warto być poliglotą” (m.in. Konkursu Piosenki Obcojęzycznej, konkursów językowych, wystawy plakatów, audycji radiowej i lekcji multimedialnych) aktywnie włączyli się wszyscy nauczyciele języków obcych.

(s), źródło: ZS nr 1 w Nowym Sączu









Dziękujemy za przesłanie błędu