Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
06/05/2020 - 09:25

Obecny kryzys osłabi liberalizm i wiarę w rynek? Takie są prognozy specjalistów

W ramach cyklu "Jak COVID-19 zmieni Polskę?" prezentujemy przemyślenia dwudziestu specjalistów i liderów opinii. Nie są to scenariusze gwarantowane, a jedynie forma zachęty do krytycznego myślenia o tym, co widać dziś na horyzoncie społecznym. Zapraszamy do lektury, a majowego "Sądeczanina" dostarczymy pocztą, prosto do waszych domów.

Przez ostatnie dwieście lat zachodnia myśl polityczna rozwijała się w trójkącie liberalizm-socjalizm-konserwatyzm. Liberalizm przypominał, że człowiek zasługuje na wolność w zamian za wzięcie odpowiedzialności za własne życie, że prawa są przyrodzone, że wartość człowieka nie wynika jedynie z jego pożytku dla innych.

Socjalizm — że jesteśmy naczyniem połączonym, że skrajne nierówności degenerują, że nie wszystko powinno być na sprzedaż. Konserwatyzm — że nie możemy zapominać skąd pochodzimy, że ewolucja jest skuteczniejsza od rewolucji, a w słynnym cytacie Herberta, tak ważnym dla środowisk prawicowych („rzekach nazbyt leniwych, nieskorych do potopów”), drzemie pewien geniusz.

Zobacz także: Wirus zredaguje prawa człowieka na zawsze. Czy epidemia zmieni społeczeństwo?

Zmiany historyczne wzmacniały jeden bok trójkąta kosztem dwóch pozostałych. Taką zmianą był paxamericana: pokój związany z totalną dominacją jednego państwa. Nietypowy, historycznie długo trwający okres pokoju, dobrobytu i postępu technologicznego, wyostrzył myślenie, że człowiek jest jedynym kowalem swojego losu. Przecież zawsze może zmienić pracę i wziąć kredyt.

Liberalizm osłabnie z trzech powodów. Jakich? Kup najnowszego "Sądeczanina" i przeczytaj, jak według Anny Gromady, badaczki PAN, współzałożycielki Fundacji Kaleckiego i absolwentki Leadership Academy for Poland - apolitycznej i bezstronnej inicjatywy edukacyjnej na rzecz rozwoju dobrego przywództwa w Polsce i na świecie, koronawirus zmieni Polskę. Ekspertka doradza rządom i organizacjom międzynarodowym w kwestiach polityki publicznej.

Aby majowy numer trafił prosto do twojego domu, wystarczy wpłacić 5 zł na nasze konto (numer konta 10 1020 3453 0000 8402 0274 0355), w opisie przelewu podając imię, nazwisko i adres, pod który przesyłka ma zostać dostarczona. #zostańwdomu

[email protected], fot. KK







Dziękujemy za przesłanie błędu