Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
16/10/2020 - 16:05

Od soboty nowe ograniczenia w kościołach. Biskup Andrzej Jeż udzielił dyspensy

Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wydał dzisiaj dekret, w którym odniósł się do sytuacji jaka panuje obecnie na świecie i w diecezji tarnowskiej. Ordynariusz w związku z wprowadzonymi ograniczeniami ponownie udzielił na terenie całej diecezji dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane, aż do odwołania.

Od soboty (17 października) w kościołach w całym kraju znów będą obowiązywać ograniczenia. W miastach i powiatach, które znajdują się w żółtej strefie, w kościołach równocześnie będzie mogła przebywać 1 osoba na 4 metry kwadratowe. Z kolei w strefie czerwonej 1 osoba na 7 metrów kwadratowych.

Zobacz też "Kocham was, ale zostańcie w domu w tę niedzielę". Bp Andrzej Jeż wydał dekret

W związku z wprowadzonymi ograniczeniami, biskup Andrzej Jeż ponownie udzielił na terenie całej diecezji tarnowskiej dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane, aż do odwołania.

- Tych, którzy z niej skorzystają, gorąco zachęcam do duchowego łączenia się z Najświętszą Ofiarą za pośrednictwem środków społecznego przekazu oraz do uczestnictwa w niej w dni powszednie – apeluje biskup Andrzej Jeż i równocześnie przypomina, że wszystkie osoby, które będą przebywać w świątyniach powinny mieć zasłonięte usta i nos.  

Ten obowiązek dotyczy również ministrantów i lektorów asystujących przy ołtarzu, osób zbierających składkę, a także kapłanów uczestniczących w większych koncelebrach.

- Wskazane byłoby również zakładanie maseczki na czas posługi w konfesjonale i udzielania Komunii św., jednak nie ma takiego obowiązku, gdyż osoby sprawujące kult religijny są z niego wyłączone. Osoby przyjmujące interesantów w kancelarii parafialnej oraz posługujące w ramach parafialnych bibliotek, poradni itp. również powinny mieć zasłonięte usta i nos – przypomina bp Andrzej Jeż.

Jakie jeszcze zalecenia wydał biskup Andrzej Jeż? Czytaj dalej na kolejnej stronie...Dziękujemy za przesłanie błędu