Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 sierpnia. Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
30/06/2020 - 10:40

Odszedł Andrzej Petryszak. Ponad 45 lat fotografował piękno ziemi sądeckiej

Nie żyje Andrzej Petryszak, artysta, który przez ponad 45 lat fotografował piękno ziemi sądeckiej. Członek Stowarzyszenia Twórców Galeria "Pod Kasztanem" i Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego. Elektro-radiolog pracowni rentgenowskiej Szpitala Powiatowego w Krynicy-Zdroju. Miał 65 lat.

Andrzej Petryszak urodził się w 1954 roku. Związany rodzinnie i zawodowo z Krynicą, wiele lat pracował w Szpitalu Powiatowym jako elektro-radiolog w pracowni rentgenowskiej.

Przez ponad czterdziestu pięć lat jego pasją była fotografia. Na zdjęciach utrwalał m.in. piękno ziemi sądeckiej, architekturę świecką i sakralną odwiedzanych krajów, ludzi, przyrodę i pejzaże, a także martwą naturę.

Interesowały go techniki specjalne /pseudosolaryzacja, efekty rembrandtowskie. Pochłonęła makrofotografia i fotografia zbliżeniowa. W jego fotogramach główną rolę odgrywa światło. Uważał, że fotografia jest do oglądania i dlatego bardzo cenił konfrontacje z publicznością.

Andrzej Petryszak uczestniczył w licznych plenerach, z których przywoził setki zdjęć. Brał udział w wystawach i konkursach fotograficznych, zyskując uznanie w oczach jurorów. Na swoim koncie miał pięć wystaw indywidualnych /”Czterdzieści lat z obiektywem”, „ Kątem obiektywu”, „W obiektywie”, ”Wędrówki z apa­ratem ”, i „Kontrasty”/.

Autor reprodukcji obrazów i rzeźb do okolicznościowych katalogów sztuki, kart pocztowych, kalendarzy, przewodników turystycznych. Prowadził dokumentację fotograficzną z działalności Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krynicy-Zdroju, a potem Krynickiego Stowarzyszenia Twórców Galeria „Pod Kasztanem”.

Jego zdjęcia zdobią strony internetowe Urzędu Miejskiego w Krynicy-Zdroju, PTTK Oddział Krynica-Zdrój, kilka innych stron internetowych, ukazywały się w prasie codziennej, regionalnej oraz w magazynie „Foto”.

Został uhonorowany „Złotym Jabłkiem Sądeckim”, „Złotym Herbem Krynicy” za pracę na rzecz środowiska twórczego w Krynicy-Zdroju.

Andrzej Petryszak zmarł 24 czerwca w Krakowie, uroczystości pogrzebowe odbędą się 4 lipca w kaplicy Krynicy Dolnej, o godz. 14.

(MK) fot. za Stowarzyszenie Twórców Galeria Pod Kasztanem. Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)