Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
18/01/2015 - 09:50

Odznaczenia i medale dla Doliny Popradu z Piwnicznej-Zdroju

W czasie wczorajszego (17 stycznia) spotkania z cyklu „Tradycja przez pokolenia” w Małopolskim Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu podczas prezentacji dorobku kultury górali nadpopradzkich z Piwnicznej-Zdroju wręczono odznaczenia zasłużony dla kultury polskiej. Otrzymali je członkowie zespołu "Dolina Popradu" z okazji tegorocznego jubileuszu. Zespół w tym roku obchodzi półwiecze istnienia.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał Wandzie Łomnickiej-Dulak srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Dziewięć osób otrzymało odznakę zasłużony dla kultury polskiej. Odznaczenia wręczali: Leszek Zegzda, członek zarządu Województwa Małopolskiego, Antoni Malczak, dyrektor MCK "Sokół" i Małgorzata Kalarus, zastępca dyrektora.

Wzruszona Wanda Łomnicka-Dulak podziękowała Antoniemu Malczakowi, przekazując mu obraz pędzla Karoliny Łomnickiej. Z gratulacjami i kwiatami pospieszyli samorządowcy oraz przyjaciele.

Wanda Łomnicka-Dulak skomentowała na gorąco wzruszającą uroczystość:

- Czuję się bardzo zaskoczona tym wyróżnieniem i jestem wdzięczna zespołowi "Dolina Popradu". To dzięki jego członkom i szefowi Dariuszowi Rzeźnikowi mogę realizować swoje pomysły; realizuję się nie tylko w tworzeniu poezji, ale też w ocalaniu dawnych obyczajów.

Piwniczna-Zdrój ma już dwóch mieszkańców uhonorowanych odznaczeniem Gloria Artis. Przypomnijmy, że w 2009 roku Barbara Paluchowa otrzymała Gloria Artis III stopnia. Nagrodę wtedy wręczał także Leszek Zegzda.
...
WANDA ŁOMNICKA-DULAK to poetka, animatorka kultury, regionalistka, a przede wszystkim ambasadorka folkloru i kultury górali nadpopradzkich. Mieszka, pracuje i tworzy w Piwnicznej-Zdroju. Członkini Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich (od 1994 roku), Klubu Literackiego Sądecczyzna (od 1996 roku) oraz Stowarzyszenia Twórców Ludowych (od 1988 roku). Bada i dokumentuje folklor górali nadpopradzkich, ocalając od zapomnienia kulturę i tradycję tego niezwykłego mikroregionu. Zanikającą autentyczną kulturę ludową utrwala w poetyckich strofach pisanych gwarą. W jej poezji wiele miejsca zajmuje ziemia nadpopradzka. Jest osobą o niepospolitej pasji twórczej, ale też wrodzonej delikatności, subtelności i niezwykłej skromności. Jak sama mówi, stara się „ocalać swoją pracą i działaniem nadpopradzką dawność w najlepszej jej cząstce”. Od 1988 roku należy do Zespołu Regionalnego "Dolina Popradu" w Piwnicznej-Zdroju. Jej pisane gwarą wiersze wzbogacają od lat repertuar zespołu. Napisała scenariusze i współreżyserowała wiele prezentowanych przez zespół widowisk m.in. „Łobigrowka”, „Rzniontki na Skorupaf”.
...

Odznakę zasłużony dla kultury polskiej otrzymali:

MARIA BRONISZEWSKA-JARZĄB

Z Regionalnym Zespołem DOLINA POPRADU związana jest od prawie 40 lat. Jest skarbnicą wiedzy na temat dawnych zwyczajów, obyczajów i obrzędów regionu górali nadpopradzkich. Dzięki niej Zespół wzbogacił swój repertuar o wiele zapomnianych pieśni i przyśpiewek. Od 1977 roku prowadzi kronikę Zespołu. Gromadzi zdobyte nagrody, trofea oraz liczne fotografie powstałe na przestrzeni lat.

KRYSTYNA DURLAK

Od 36 lat aktywnie uczestniczy w pracach Zespołu. Od 24 lat pełni pieczę nad zespołową garderobą. Dba o stroje, reperuje stare, szyje nowe. W jej rękach świetność odzyskało wiele starych egzemplarzy ubiorów górali nadpopradzkich odnalezionych podczas badań terenowych. Czynnie służy radą i pomocą przy tworzeniu programów artystycznych, opracowywaniu obrzędów.

PIOTR KULIG

Piotr Kulig to pedagog, muzyk, animator kultury, budowniczy instrumentów ludowych.
Od 17 lat jest członkiem Regionalnego Zespołu DOLINA POPRADU w Piwnicznej-Zdroju. Pełni funkcję kierownika kapeli przygrywającej Zespołowi. Prowadzi szkółkę muzykowania ludowego w Rytrze oraz w Łomnicy-Zdroju. Od lat zajmuje się dokumentacją tradycyjnej kultury ludowej górali nadpopradzkich.

DARIUSZ ŁOMNICKI

Dariusz Łomnicki jest członkiem Zespołu od 26 lat. Prowadzi fotograficzną działalność dokumentującą prace Zespołu. Dzięki jego zaangażowaniu kronika wzbogaca się od lat o kolejne fotografie i materiały video.

MARIA MAŚLANKA-PAZGAN

Członkinią Regionalnego Zespołu DOLINA POPRADU w Piwnicznej-Zdroju jest od początku jego istnienia, od 1965 roku. Zespół to całe jej życie. W ciągu tych 50 lat działalności wzięła udział w wielu przeglądach i festiwalach, zarówno w kraju jak i za granicą. Czynnie służy radą i pomocą przy tworzeniu programów artystycznych, opracowywaniu widowisk.

EWELINA NOSAL

Ewelina Nosal od 25 lat jest członkinią Regionalnego Zespołu DOLINA POPRADU
w Piwnicznej-Zdroju. Od wielu lat aktywnie działa na rzecz zachowania folkloru górali nadpopradzkich. Pełni funkcję skarbnika Stowarzyszenia Górali Nadpopradzkich w Piwnicznej-Zdroju.

DARIUSZ RZEŹNIK

Dariusz Rzeźnik związany jest z Regionalnym Zespołem DOLINA POPRADU od 21 lat. Początkowo jako tancerz i śpiewak, a od 2009 roku jako kierownik oraz instruktor tańca. Funkcję tę pełni do dziś. Pod jego kierownictwem znacznie zmienił się wizerunek i uatrakcyjnił prezentowany przez Zespół program. Opracowano i przedstawiono wiele zapomnianych już obrzędów i zwyczajów z regionu górali nadpopradzkich. Zespół pod artystycznym kierownictwem Dariusza Rzeźnika wielokrotnie zdobył cenne nagrody na festiwalach i przeglądach folklorystycznych.

Dariusz Rzeźnik od kilku lat trudni się dokumentowaniem powoli ginącego już folkloru górali nadpopradzkich. Prowadzi etnograficzne badania terenowe, zbiera opisy dawnych zwyczajów i obyczajów górali z okolic Piwnicznej. To dzięki jego pasji i pracy Zespół nadal poszerza swój repertuar włączając do programu kolejne, dawne zwyczaje i obrzędy, oraz zapomniane dzisiaj przyśpiewki i melodie. Inicjator założenia oraz prezes Zarządu Stowarzyszenia Górali Nadpopradzkich w Piwnicznej-Zdroju. Absolwent III edycji Studium Folklorystycznego (2011-2013) przy Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

MARIA SIKORSKA

Zamiłowanie do śpiewu, tańca i kultury ludowej zaprowadziło ją w 1979 roku do Regionalnego Zespołu DOLINA POPRADU w Piwnicznej-Zdroju. W trakcie tych 35 lat spędzonych w Zespole wzięła udział w wielu przeglądach i festiwalach, zarówno w kraju jak i za granicą. Maria Sikorska jest zdobywczynią wielu laurów w przeglądach i konkursach w kategorii śpiewu solowego. Obdarzona naturalnym, białym głosem o niezwykle szerokiej skali. Jako wspaniała tancerka i solistka jest jednym z filarów Zespołu.

STANISŁAW ŹRAŁKA

Stanisław Źrałka to tancerz, śpiewak i gawędziarz związany z Regionalnym Zespołem DOLINA POPRADU od 35 lat. Jest jednym z ostatnich piwniczańskich baców. W jego rodzinie tradycje pasterskie istnieją od 200 lat. Stanisław Źrałka jest jednym z filarów Regionalnego Zespołu DOLINA POPRADU. Pełni także funkcję wiceprezesa Zarządu Stowarzyszenia Górali Nadpopradzkich w Piwnicznej-Zdroju.

(Rob)
Fot. Rob

Źródło: własne, MCK Sokół Nowy Sącz

 






Dziękujemy za przesłanie błędu