Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
18/02/2014 - 15:29

Ogólnopolska Spartakiada Narciarska: „Wymagajcie od siebie”

W Koninkach odbyła się IV Ogólnopolska Spartakiada Narciarska, w której wzięło udział około 140 zawodników. Impreza została zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Archidiecezji Krakowskiej i Stację Narciarską Koninki.
Na imprezę zjechali narciarze i snowboardziści z całej Polski. Hasłem przewodnim dla tegorocznej spartakiady były słowa miłośnika jazdy na nartach Jana Pawła II: „Wymagajcie od siebie”.

„Zawody, wspólną modlitwą, rozpoczął Diecezjalny Asystent KSM, ksiądz Rafał Buzała. Kilka słów  do uczestników skierował także starosta limanowski Jan Puchała, właściciel Stacji Narciarskiej Koninki Józef Pasek oraz Prezes KSM AK Katarzyna Kucik. Uczestnicy zawodów podzieleni byli na trzy kategorie wiekowe – od 8 do 12 lat (bez podziału na płeć), od 13 do 16 lat (tutaj obowiązywał podział na dziewczęta i chłopców) oraz od 16 roku życia – wzwyż” – relacjonuje  Ewelina Gajewska, rzecznik prasowy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Udział w spartakiadzie był bezpłatny, zapisać się mógł każdy amator, bez względu na członkostwo w KSM.

„Podczas spartakiady przeprowadzono konkurs o życiu bł. Jana Pawła II, gdzie młodzi mogli wykazać się wiedzą o naszym rodaku. Emocje tutaj były równie ogromne jak na stoku. Największym zainteresowaniem uczestników tradycyjnie cieszyły się narty” – przekonuje rzecznik.

W pierwszej kategorii wiekowej najlepszy był Jan Skała (z czasem 29,46 sek.) Wśród dziewcząt do 16 r. ż. zwyciężyła Adrianna Kąkol (z czasem 29,69 sek.), a powyżej 16 r. ż. Maria Białko ( 30,72 sek.). Dawid Bucki stanął na najwyższym miejscu podium z rewelacyjnym wynikiem 25,89 sek. Został on również nagrodzony za uzyskanie najlepszego czasu w tegorocznej Spartakiadzie. Natomiast w kategorii wiekowej powyżej 16 lat pierwsze miejsce wynikiem 27,41 sekundy wywalczył Łukasz Kupla. Wśród snowboardzistów najlepszy był Krzysztof Wilk (40,75).  W kategorii „księża” bezkonkurencyjny okazał się diakon Maciej Medes, który pokonał trasę w 29,49 sekund.

„Ogromną radość, zarówno uczestnikom, jak i oglądającym sportowe zmagania, przyniosła ostatnia konkurencja, czyli zjazd na „byle czym”. Wyjątkowa okazała się tutaj kilkuosobowa grupa z Krakowa, która wyznaczoną trasę pokonała efektownie i w dobrym stylu na kajaku w żółto – niebieskich papieskich kolorach. Zwycięzcy IV Ogólnopolskiej Spartakiady Narciarskiej otrzymali medale i puchary ufundowane przez Urząd Gminy Mszana Dolna, darmowe dzienne karnety na wyciąg krzesełkowy w Koninkach oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Miasto Mszana Dolna oraz Decathlon. Wszyscy uczestnicy otrzymali jednorazowy bilet wstępu na ściankę wspinaczkową w Centrum Wspinaczkowym Forteca w Krakowie oraz zniżkowe karnety narciarskie do Koninek i Myślenic” – wylicza Ewelina Gajewska.

Honorowym patronatem spartakiadę objął ksiądz Stanisław Kardynał Dziwisz, metropolita krakowski oraz Jan Puchała starosta limanowski. Partnerem strategicznym imprezy oraz sponsorem była Stacja Narciarska Koninki, na czele z jej właścicielem, Józefem Paskiem. Współorganizatorami i sponsorami nagród rzeczowych były lokalne samorządy: Starostwo Powiatowe w Limanowej, Gmina i Miasto Mszana Dolna oraz Gmina Niedźwiedź.

Medale i puchary młodym zwycięzcom wręczał wójt gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba oraz wicestarosta limanowski Franciszek Dziedzina.

Głównym celem organizacji zawodów było promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu, rywalizacja w duchu zasad fair play oraz przyjazny kontakt drugim człowiekiem.