Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
18/08/2016 - 16:25

Opera koronacyjna „Costanza e fortezza” w Szczawnicy

Dworek Gościnny-Szczawnica zaprasza 25 sierpnia o godz. 19.00 na spektakularną odsłonę Barokowych Eksploracji 2016.

Już wkrótce nadarzy się wyjątkowa okazja, aby zobaczyć w Polsce najsłynniejsze dzieło Johanna Josepha Fuxa, operę „Costanza e fortezza”, napisaną na koronację Karola VI Habsburga w Pradze czeskiej. Autorem libretta jest Pietro Pariati. Akcja opery rozgrywa się w starożytnym Rzymie. Tematem dzieła jest obrona rodzącej się rzymskiej republiki przed królem etruskim Tarquiniuszem, który sprzymierzony  z wodzem Porsenną, próbuje odzyskać utracony tron w Rzymie. Na tle wielkiej polityki rozgrywają się dramaty miłosne i rodzinne, nie brakuje też wątków mitologicznych oraz związanych z barwną obrzędowością ówczesnych Rzymian i Etrusków. Czeska premiera, która miała miejsce w 1723 roku,  odbiła się szerokim echem w ówczesnym świecie artystycznym i dała początek prawdziwej operomanii  w Czechach .

Rekonstrukcji tego monumentalnego dzieła podjął się czeski dyrygent i wiolonczelista Marek Štryncl wraz ze swoimi zespołami: orkiestrą Musica Florea , chórem Collegium Floreum oraz z zaproszonymi solistami.  W częściach baletowych zobaczymy tancerzy z Hartig Ensemble, zespołu założonego i prowadzony przez prof. Helenę Kazarovą, która przygotowała też choreografie całości dzieła. Operę wyreżyserował Tomas Surý.

Miejscem polskiej premiery  będzie sala główna Dworku Gościnnego w Szczawnicy,  będącego własnością Rodziny Mańkowskich- Spółki Thermaleo, którzy zrekonstruowali  i oddali ten obiekt do użytku w 2011 roku. Dworek Gościnny stwarza świetne warunki dla organizowania w Szczawnicy szerokiej gamy przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych.

Zaproszenie kilkudziesięciu artystów z Czech do Szczawnicy okazało się możliwe dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu przez organizatora wydarzenia – stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny oraz zaprzyjaźnioną orkiestrę Musica Florea. Szczawnicki Chór Kameralny obchodzi w tym roku 10-lecie swojej działalności. Od 2011 roku jest organizatorem międzynarodowego Festiwalu  Barokowe Eksploracje, w ramach którego koncertuje ze znakomitymi muzykami z Europy Środkowej jak również zaprasza i prezentuje   szerokiej publiczności unikatowe projekty z dziedziny muzyki i sztuki barokowej. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest muzykolog i dyrygent- Agnieszka Żarska.

Premiera opery Fuxa organizowana we współpracy z Fundacją Andrzeja Mańkowskiego-Szczawnica, oraz Czeskim Centrum w Warszawie, została wsparta finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Ministerstwo Kultury Czech, Forum Polsko-Czeskie, Województwo Małopolskie, Miasto i Gminę Szczawnica. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program II Polskiego Radia,  a także Sądeczanin, Cameral Music, Tygodnik Podhalański, Pieniny info i Podhale 24 oraz media czeskie : Czeski Rozhlas, Opera+, Classic Praha, Radio Prohlas.

Miejscówki do odbioru od 15 sierpnia-Butik I love Szczawnica, Plac Dietla 1, informacja: (18) 540 04 00 (pon-piąt.10.00-17.00). Mile widziane wolne datki na działalność statutową organizatora.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)