Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
12/03/2019 - 07:45

Opera na Zamku w Czorsztynie już w sierpniu

Wykonanie Opery "Zamek na Czorsztynie" pierwszy raz odbyło się w lipcu 2016 roku i odniosło wielki sukces w Pieninach. Pomysł wystawienia opery w miejscu, w którym osadzona jest akcja libretta jest nowatorski i niezwykle interesujący - uważa organizator ubiegłorocznej edycji.

Opera na Zamku w Czorsztynie

Do udziału w tegorocznym projekcie zaproszeni zostali wybitni artyści, muzycy i aktorzy, którzy gwarantują wykonanie na najwyższym poziomie. Tatrzańską Orkiestrę Klimatyczną oraz śpiewaków poprowadzi uznana dyrygentka Agnieszka Kreiner. Dyrygowała m.in. w Operze Krakowskiej i Śląskiej, Teatrze Wielkim w Warszawie, pełniła także funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Lubelskiej.

Spektakl wyreżyseruje Błażej Peszek, ceniony aktor Teatru Starego w Krakowie i wykładowca tamtejszej Akademii Muzycznej. Solistami i pomysłodawcami projektu są młodzi śpiewacy, rozpoczynający swoją drogę artystyczną, mogący jednak pochwalić się już współpracą z największymi instytucjami muzycznymi i zespołami w Polsce - Ewa Walkowska ze Szczawnicy (w operze, jako solistka, mezzosopran) oraz Maria Małgorzata Złotek z Krakowa (w projekcie solistka, sopran).

Już teraz można zapisać datę jedenastego sierpnia pod hasłem Opera na zamku w Czorsztynie i na pewno nikt kto się tam wybierze nie będzie żałował. Organizatorem wydarzenia jest Lokalna Grupa Działania Gorce-Pieniny.

'Zamek na Czorsztynie'' to utwór w formie pośredniej pomiędzy śpiewogrą a wodewilem, o charakterze narodowym (polonez, ludowa śpiewka Nikity, cavatina Wandy, dumka Bojomira), często wystawiany w XIX wieku, m.in. w 1862 przez S. Moniuszkę. W burzliwą noc do pozornie opustoszałego zamku przybywa rycerz Bojomir z komicznym. tchórzliwym sługą. Pojawia się groźny właściciel zamku i goście zostają zaproszeni na wieczerzę. Łucja uprzedza podróżnych o grasujących nocą duchach. Duchem okazuje się nieszczęśliwa Wanda, która w Bojomierze rozpoznaje zaginionego ukochanego.

PGDziękujemy za przesłanie błędu