Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
16/11/2020 - 22:50

Orkiestra Arte Symfoniko i jej kapelmistrz muzycznymi ambasadorami Krynicy

11 listopada Kalwaria Zebrzydowska, a wcześniej Kraków, Warszawa, Rzeszów, Wieliczka, Bielsko-Biała, Lublin i oczywiście Krynica-Zdrój. To tylko niektóre z licznych miejsc koncertów krynickiej orkiestry Arte Symfoniko pod batutą maestro Mieczysława Smydy, dyrygenta, skrzypka i ...rappera.

Orkiestrę Arte Symfoniko tworzy grono wybitnych instrumentalistów, którym przewodzi maestro Mieczysław Smyda. W swoim dorobku muzycy mają udział w wielu prestiżowych wydarzeniach kulturalnych. 

11 listopada, z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, orkiestra towarzyszyła znanym polskim artystom w koncercie pieśni patriotycznych w sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wcześniej Orkiestra Arte Symfoniko koncertowała w Krakowie, występowała na deskach Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie, na dziedzińcu zamku Lubomirskich w Rzeszowie, w kopalni soli w Wieliczce, Bielsku-Białej, Lublinie i oczywiście w Krynicy-Zdroju, na deskach Pijalni Głównej, w Kościele Zdrojowym. 

Towarzyszyła m.in.: ulubienicy publiczności Grażynie Brodzińskiej, piosenkarce Eleni, artystom programu „Jaka to melodia” Anecie Figiel, Marcinowi Jajkiewiczowi czy Robertowi Osamowi, a także wielu innym znakomitym gwiazdom, w tym Teatru Muzycznego w Poznaniu, Teatru Wielkiego czy Opery Narodowej.

Maestro Mieczysław Smyda ukończył studia na Wydziale Instrumentalnym (klasa skrzypiec) Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest też absolwentem studiów podyplomowych na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Katowicach, specjalność: kameralistyka w klasie st. wykł. Marka Mosia oraz studiów podyplomowych na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej o specjalności dyrygentura symfoniczno-operowa.

Otrzymał dyplom ukończenia studiów podyplomowych AGH w Krakowie w zakresie nowoczesnych metod zarządzania i organizacji pracy placówki edukacyjnej. Jest inicjatorem wielu wydarzeń kulturalnych w regionie, autorem i realizatorem programów artystycznych, emitowanych w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych.

Ponad 20 lat związany był z krynicką Orkiestrą Zdrojową. W latach 2007-2019 pełnił funkcję jej kierownika artystycznego i koncertmistrza.  Podczas 46. Festiwalowi im. Jana Kiepury, będąc wówczas jej kapelmistrzem, wraz z muzykami towarzyszył Vadimowi Brodskiemu, wybitnemu wirtuozowi skrzypiec. Koncert „The Beatles Show” publiczność przyjęła owacjami na stojąco.

W czasie pandemii, w maju 2020 zdał egzamin z rapowania. Nominowany do Hot16Challenge, ogólnopolskiej akcji muzycznej, w której każdy artysta musiał nagrać 16-wersową zwrotkę pod dowolny beat i nominować do tego samego zadania kolejnych wykonawców. Celem drugiej edycji była zbiórka funduszy na rzecz personelu medycznego i wsparcia go w walce z koronawirusem.

Mieczysław Smyda prowadzi również klasę skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Krynicy, jest kierownikiem filii od 2006 roku. Za zasługi w dziedzinie kultury otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej i Złote Jabłko Sądeckie.

(MK) fot. aut. ilustracyjneDziękujemy za przesłanie błędu