Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
07/05/2012 - 12:23

Osiecka, Kochanowski i Fink na rozszerzonym polskim

Około 40 tys. uczniów w Polsce zdecydowało się zdawać rozszerzoną maturę z języka polskiego. Na napisanie minimum 2-stronicowego (min. 250 słów) wypracowania przeznaczone było 180 minut.
Uczniowie mieli do wyboru dwa tematy. W pierwszym z nich należało porównać wiersz Agnieszki Osieckiej „Kolęda z pretensjami” i fraszkę Jana Kochanowskiego „O żywocie ludzkim”. Drugi to opis kreacji bohaterek w opowiadaniu „Przed lustrem” Idy Fink, utworze traktującym o zagładzie narodu żydowskiego.
Na rozszerzoną maturę zdecydowałam się ze względu na kierunek studiów oraz zainteresowania, jesteśmy na rozszerzonym polskim. Pisałam pierwszy temat, gdzie trzeba było porównać fraszkę Kochanowskiego z piosenką liryczną Osieckiej – mówi Karolina Plata z V LO w Nowym Sączu.
W drugim temacie, analizując opowiadanie Idy Fink, należało zwrócić uwagę na kreację bohaterek, ich sytuację i metaforykę lustra – dodaje Jacek Stężowski również z V LO.
Wśród dzisiejszych maturzystów można było spotkać także uczniów, którzy do rozszerzonego polskiego podchodzili już po raz drugi, chcąc poprawić sobie ubiegłoroczny wynik. – Rok temu pisałem rozszerzony polski, ale poszedł mi na 60 procent. Teraz chciałem sobie ten wynik podbić, żeby mieć możliwość pójścia na humanistyczne studia, jeżeli nie uda mi się to, co planuję – mówi Piotr Michalik, absolwent II LO.
Na pisanie matury z rozszerzonego języka polskiego decydują się przede wszystkim uczniowie klas humanistycznych, przyszli studenci m.in. kierunków filologicznych. W Nowym Sączu było to 368 uczniów, a w powiecie nowosądeckim 60. To prawie o dwa razy mniej niż uczniów, którzy przystąpią do rozszerzonej matury z matematyki (9 maja).


(JB)







Dziękujemy za przesłanie błędu