Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
04/05/2016 - 19:20

Ostatni dzień Dni Krzyżowych

Dziś według tradycji przeżywamy ostatni dzień Dni Krzyżowych. W tym czasie wierni modlą się o dobre, urodzajne plony.

Kapliczka przydrożnaDni Krzyżowe nazywane są także Dniami Błagalnymi, gdyż w tych dniach lud błaga o urodzajne plony. Obchody tych dni wiążą się z procesjami wiernych do polnych krzyży. Przy nich odprawia się nabożeństwa błagalne o urodzajne plony. Procesjom towarzyszy śpiew litanii do Wszystkich Świętych.

Nabożeństwa Krzyżowe odprawiane są w tygodniu poprzedzającym Uroczystość Wniebowstąpienia. W poniedziałek, wtorek i środę wierni uczestniczą we Mszy św. , po której pielgrzymują do kaplic. Msze odprawiane są według następujących formuł: w poniedziałek „Mszę w okresie zasiewów”, we wtorek „Mszę o uświęcenie pracy ludzkiej”, w środę „Mszę za głodujących”.

„Parafianie idą w procesji , wyruszającej z kościoła, aby modlić się o dobre plony. Zazwyczaj pielgrzymuje się w różne strony świata (parafii) do kapliczek, krzyży przydrożnych, bądź po prostu do miejsc, w których gromadzą się ludzie na majówkach”- powiedział dla naszego portalu ks. Tadeusz Sajdak

Początkowo Dni Krzyżowe miały charakter pokutny, diakon przewodniczący liturgii nosił szaty koloru czarnego. Jednak były one niezgodne z wielkanocnym okresem liturgicznym, w którym są obchodzone.

Na Sądecczyźnie Dni Błagalne obchodzi się m. in. w Korzennej, w Wierchomli Wielkiej, w Grybowie, czy w Gołkowicach.

Paulina Fabiś- Rychel

fot. pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu