Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
06/07/2018 - 18:20

Oto laureaci Honorowej Nagrody im. Szczęsnego Morawskiego

W sali ratuszowej Miasteczka Galicyjskiego wręczona została w piątek Honorowa Nagroda „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego za najlepszą publikację dotyczącą dziejów i kultury Sądecczyzny.

6 lipca 2018r. w urokliwej Sali ratusza Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu po raz jedenasty już odbyła się uroczystość wręczenia dorocznej, Honorowej Nagrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego. Wszystko odbyło się ponadto w 200. rocznicę urodzin patrona i 155. rocznicę wydania pozycji „Sądecczyzna”.

Mała sala ratuszowa była wypełniona przez miłośników historii jak i laureatów poprzednich edycji konkursu na najlepszą publikację dotyczącą dziejów i kultury Sądecczyzny.

- Będą tu poruszane ciekawe mnie zagadnienia, bardzo interesuję się historią Sądecczyzny - mówił "Sądeczaninowi" ksiądz Stanisław Pietrzak, jeden z gości. - Bardzo interesuje mnie także sam Szczęsny Morawski, w młodości uczyłem się z jego książek historii, stąd moja obecność podczas uroczystości. To też dobra okazja by poznać osoby ze świata kultury i literatury - dodał ks. Stanisław Pietrzak.

Współorganizatorami uroczystości byli Bożena Mściwujewska- Kruk, sekretarz obrad kolegium, Ryszard Kruk i Leszek Zakrzewski - prezes sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Jak wspomniał inicjator wydarzenia, Ryszard Kruk , honorowa Nagroda została ustanowiona w roku 2007 przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Kapituła funkcjonuje w składzie organizatorów honorowej nagrody i laureatów poprzednich edycji konkursu.

Przewodniczący kapituły Leszek Zakrzewski odczytał protokół z posiedzenia kolegium nagrody im. Szczęsnego Morawskiego oraz poinformował, że kapituła postanowiła w kategorii prac zbiorowych Nagrodę za rok 2017 przyznać książce "Wybrane sandecjana w zbiorach Archiwum Państwowego w Lewoczy. Opracowanie ze wstępem naukowym”. Koordynatorem projektu była Beata Wierzbicka - redakcja naukowa, dr hab. Ewa Danowska oraz ks. prof. Józef Marecki. Autorzy wstępów, nagłówków, przypisów rzeczowych, indeksów osobowych i geograficznych oraz bibliografii to Beata Wierzbicka i dr Piotr Wierzbicki. Realizatorem i wydawcą projektu są: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Muzeum na Zamku w Starej Lubowni a także Muzeum Spisza Spiska Nowa Wieś.

Zgodnie z tradycją laudację wygłosił laureat ubiegłorocznej edycji Nagrody dr Sławomir Wróblewski. Starosta powiatu nowosądeckiego Marek Pławiak wręczył laureatom złote i srebrne „Jabłko Sądeckie”.

- Praca wyróżnia się nowatorską i wartą kontynuowania formą prezentacji archiwaliów. Poprzez publikację w językach polskim, słowackim i angielskim znacznie poszerzono grono jej odbiorców –  tłumaczył werdykt przewodniczący kapituły.

W kategorii prac indywidualnych w kapitale przeważył pogląd, aby w tym roku nie przyznawać nagrody, bowiem w poprzednim roku nie pojawiła się praca niosąca znaczne wartości naukowe i poznawcze, która podjęłaby tematykę nie omówioną we wcześniejszych publikacjach. Laureatom została wręczona pamiątkowa statuetka, którą wykonał Józef Stec.
(Karolina Kosiba)

Wręczenie Honorowej Nagrody im. Szczęsnego Morawskiego [ZDJĘCIA]




Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody "Sądecczyzna" im. Szczęsnego Morawskiego odbyła się w ratuszu Miasteczka Galicyjskiego.






Dziękujemy za przesłanie błędu