Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
12/03/2020 - 19:05

Paraliż edukacyjny trwa - WSB ma na to sposób? Polska kieruje wzrok na Nowy Sącz

W ciągu kilku godzin od oświadczenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, WSB-NLU otrzymało kilka propozycji od szkół wyższych, dotyczących pomocy przy realizacji procesu kształcenia. Zapytania dotyczyły głównie systemu Cloud Academy, który okazał się remedium na kryzys związany z paraliżem na rynku edukacyjnym. Jak to możliwe, że Nowy Sącz stał się wyznacznikiem technologicznym dla uczelni wyższych w całej Polsce?

Ze względu na dynamiczną sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo społeczności akademickiej WSB-NLU oraz biorąc pod uwagę komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 11 marca 2020 roku w sprawie zawieszenia zajęć dydaktycznych, rektor WSB-NLU dr Dariusz Woźniak postanowił, że zajęcia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych do końca marca br. będą odbywały się zgodnie z harmonogramem, ale tylko w systemie online.

- Ze spokojem przyjęliśmy stanowisko rządu i dostosowaliśmy się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego - mówi rektor. - Zamiast tradycyjnych zajęć wykłady będą prowadzone online, za pośrednictwem systemu CloudA. Na tę chwilę administracja uczelni (między innymi dziekanat i biuro rektora) pracuje zgodnie z harmonogramem. 

Jak udało nam się dowiedzieć, WSB-NLU nie planuje na ten moment organizacji większych wydarzeń. Władze uczelni skierowały do studentów i pracowników stosowne rekomendacje, aby ograniczyli oni wyjazdy do niezbędnego minimum. Obcokrajowcy studiujący na WSB-NLU zostali poproszeni o wstrzymanie się z odwiedzinami swoich rodzinnych domów.

Uczelnia od ponad 20 lat wykorzystuje nowoczesne technologie w procesie nauczania. W latach 90, jako jedna z pierwszych placówek miała swój adres e-mail oraz program wspierający zarządzanie uczelnią. W 2012 roku nastąpił przełom - społeczność akademicka stworzyła autorski system Cloud Academy, doceniany obecnie przez liczne firmy i uczelnie wyższe, w tym Uniwersytet Jagielloński.

Czytaj też: PWSZ zawiesza zajęcia dydaktyczne, ale nauka trwa online

CloudA umożliwia koordynację działań i komunikację osób znajdujących się w różnych lokalizacjach. Dzięki temu zajęcia mogą odbywać się normalnie, mimo zagrożenia wirusem SARS-CoV-2. - Nasz system niweluje problem odległości. Wykłady odbywają się zgodnie z harmonogramem, a dzięki zastosowaniu narzędzia multitransmisji są one zawsze transmitowane w czasie rzeczywistym. Zajęcia w roku akademickim 2019/2020 są realizowane bez żadnych przeszkód technologicznych, nawet z Japonii- wyjaśnia rektor. 

- Zajęcia prowadzone zdalnie bardzo dobrze przygotowują studentów do sesji egzaminacyjnej. Uczelnia zapewnia dostęp do internetowych zbiorów literatury, system jest także w pełni transparentny – w każdej chwili można zweryfikować oceny danego studenta, jego aktywność oraz obecność na zajęciach - informuje rektor. – Pamiętam, kiedy kilka lat temu prowadziłem seminarium dla swoich studentów. Kilku z nich było wtedy na wycieczce w górach. Zrobili sobie godzinę przerwy na wykład. Nie miałem z tym najmniejszego problemu – wspomina. 

Dzięki CloudA sądeckiej uczelni nie dotknął paraliż. WSB-NLU apeluje o zgłaszanie wszelkich uwag związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na specjalny adres e-mail: [email protected]

[email protected], fot. WSB-NLU







Dziękujemy za przesłanie błędu